Plan Donalda Trumpa dotyczący usunięcia żołnierzy z Niemiec jest „złym znakiem” tego, co może przynieść jego reelekcja, powiedział w rozmowie z niemiecką gazetą były doradca prezydenta, John Bolton – poinformował w niedzielę Deutsche Welle. Bolton twierdzi, że prezydentura Trumpa uczyniła świat mniej bezpiecznym.

Jak poinformował w niedzielę portal Deutsche Welle, były doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton skrytykował decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Niemiec w wywiadzie dla niemieckiej gazety Welt am Sonntag opublikowanym w niedzielę.

Zobacz też: Bolton: Trump zapomniał, że zgodził się na Fort Trump

„Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z którychkolwiek z zajmowanych przez nas pozycji nie jest korzystne – ani dla naszego kraju, ani dla bezpieczeństwa całego zachodu” – przekonywał w wywiadzie Bolton.

Decyzja o usunięciu około 12 000 żołnierzy z Niemiec jest „znakiem – i to niedobrym – tego, co nas czeka, jeśli Trump zostanie ponownie wybrany” – ostrzegł.

„Decyzja Trumpa o wycofaniu sił zbrojnych USA z Niemiec pokazuje szeroki brak zrozumienia strategicznego. Wysyła zły sygnał do naszych przeciwników i naraża naszych sojuszników w obliczu rosnących globalnych zagrożeń. To po prostu niedopuszczalne” – przekonywał wcześniej na Twitterze Bolton.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Bolton udzielił wcześniej wywiadu japońskiej agencji informacyjnej Jiji Press. Wypowiedzi Boltona udzielone w ramach niego zacytował w środę portal „Japan Times”. Zapytany o medialne spekulacje na temat planów administracji Trumpa redukcji sił wojskowych USA stacjonujących w Korei Południowej, jego były doradca wyraził przekonanie, że decyzja w tej sprawie nie zostanie podjęta przed listopadowymi wyborami. Natomiast „jeśli [Trump] uzyska reelekcję i nie będzie musiał mierzyć się z wyborcami ponownie negatywne skutki polityczne niektórych z tych decyzji będą dla niego znacznie ograniczone”.

W związku z tym Bolton ocenił – „Ryzyko redukcji sił USA w Korei Południowej czy Japonii czy Europie po wyborach jest więc znacznie większe niż przed wyborami”. Były urzędnik nawiązał przy tym do wygłaszanych przez Trumpa stwierdzeń o „niesprawiedliwości” obecnych relacji bezpieczeństwa na Dalekim Wschodzie i zaangażowania w nie poszczególnych państw – „Następnym logicznym posunięciem będzie stwierdzenie, że rozważy wycofanie lub zmniejszenie” amerykańskiego kontyngentu w Japonii – oceniła Bolton.

Kresy.pl/DW.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz