Były doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa John Bolton twierdzi, że Donald Trump może zmniejszyć zaangażowanie strategiczne swojego państwa w Azji Wschodniej.

Bolton, który staje się coraz bardziej krytyczny wobec byłego zwierzchnika, udzielił wywiadu japońskiej agencji informacyjnej Jiji Press. Wypowiedzi Boltona udzielone w ramach niego zacytował w środę portal “Japan Times”. Zapytany o medialne spekulacje na temat planów administracji Trumpa redukcji sił wojskowych USA stacjonujących w Korei Południowej, jego były doradca wyraził przekonanie, że decyzja w tej sprawie nie zostanie podjęta przed listopadowymi wyborami. Natomiast “jeśli [Trump] uzyska reelekcję i nie będzie musiał mierzyć się z wyborcami ponownie negatywne skutki polityczne niektórych z tych decyzji będą dla niego znacznie ograniczone”.

W związku z tym Bolton ocenił – “Ryzyko redukcji sił USA w Korei Południowej czy Japonii czy Europie po wyborach jest więc znacznie większe niż przed wyborami”. Były urzędnik nawiązał przy tym do wygłaszanych przez Trumpa stwierdzeń o “niesprawiedliwości” obecnych relacji bezpieczeństwa na Dalekim Wschodzie i zaangażowania w nie poszczególnych państw – “Następnym logicznym posunięciem będzie stwierdzenie, że rozważy wycofanie lub zmniejszenie” amerykańskiego kontyngentu w Japonii – oceniła Bolton.

W Japonii stacjonuje obecnie 54 tys. amerykańskich żołnierzy i jest to największych ich kontyngent poza USA. Jednak Japonia odrzuciła niedawno plan rozlokowania na swoim terytorium amerykańskiego systemu tarczy antyrakietowej Aegis Ashore. Choć Japonia jest czołowym sojusznikiem USA w Azji Wschodniej, w ostatnim okresie zdarza się jej dystansować od amerykańskiej polityki. Niedawno Tokio nie zdecydowało się na podpisanie się pod stanowiskiem Waszyngtonu w sprawie Hongkongu, w której została wyrażona krytyka władz ChRL. Wbrew polityce administracji Donalda Trumpa Japończycy chcą także uregulować działalność czołowych amerykańskich koncernów cyfrowych.

Jeszcze w zeszłym roku pojawiły się medialne spekulacje, że Trump planuje wycofanie USA z układu jaki państwo to zawarło z Japonią w 1960 r.

japantimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply