Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow potwierdził sprzeciw swojego kraju wobec przedłużenia embarga na broń dla Iranu, mówiąc, że nie ma powodu do przedłużania sankcji – poinformowała w środę agencja prasowa IRNA.
Jak poinformowała w środę irańska agencja prasowa IRNA, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow potwierdził swoje wsparcie dla Iranu w sprawie sankcji na broń nałożonych na ten kraj. Zdaniem ministra nie ma logicznych przesłanek do kontynuowania embarga.
Ławrow wypowiedział się na konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Javadem Zarifem, powtarzając, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie powinna nakładać na Iran embarga na broń.
Zauważył, że sankcje wygasną w październiku, powiedział, że wszelkie próby jego przedłużenia, zwłaszcza ograniczenia dotyczące wysyłania broni, są nielegalne.
W czerwcu szef rosyjskiego MSZ w liście do sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa przekonywał, że nie ma obiektywnych powodów, by podnosić kwestię przedłużenia embarga na broń wobec Iranu. Według szefa rosyjskiej dyplomacji środki określone w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 miały charakter tymczasowy.
„Zastosowanie odpowiednich postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 nigdy nie było przewidywane po 18 października 2020 roku. I nie ma żadnych prawnych ani innych powodów, aby dokonać przeglądu tej koncepcji” – cytowała agencja prasowa TASS. „Obiektywne podstawy do podniesienia kwestii irańskiego embarga na broń w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie istnieją. Dostawy broni nie mają związku z irańskim programem nuklearnym”.
Ławrow zwrócił również uwagę sekretarza generalnego ONZ, że zdaniem rosyjskiej dyplomacji USA „dążenia do swoich celów niezależnie od logiki, opinii innych państw i potencjalnego zagrożenia dla realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231”, co ma budzić poważne obawy w Moskwie.
„Oświadczenia, że Stany Zjednoczone nie planują powrotu do swoich zobowiązań w ramach JCPOA, ale zamierzają skorzystać z praw, które rzekomo wynikają z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231, brzmią śmiesznie i nieodpowiedzialnie” – zaznaczył, dodając, że wspólny plan kompleksowy działania w sprawie programu jądrowego Iranu nie może być traktowane w oderwaniu od niniejszej rezolucji.
Zobacz też: Pompeo rozmawiał z Ławrowem o szczycie pięciu mocarstw
„Stany Zjednoczone powinny zrozumieć, że nie ma żadnych prawnych ani innych podstaw do prowadzenia polityki wykorzystywania uprawnień Rady Bezpieczeństwa ONZ dla własnych egoistycznych interesów” – dodał Ławrow.
Misja USA przy ONZ stwierdziła w oświadczeniu z 13 maja, że „Stany Zjednoczone będą niestrudzenie współpracować z koalicją zainteresowanych krajów, aby zapewnić przedłużenie embarga”.
Zobacz też: Rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii: znajdziemy sposób na ukaranie tych, którzy nakładają sankcje
Kresy.pl/IRNA/TASS
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!