Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow potwierdził sprzeciw swojego kraju wobec przedłużenia embarga na broń dla Iranu, mówiąc, że nie ma powodu do przedłużania sankcji – poinformowała w środę agencja prasowa IRNA.

Jak poinformowała w środę irańska agencja prasowa IRNA, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow potwierdził swoje wsparcie dla Iranu w sprawie sankcji na broń nałożonych na ten kraj. Zdaniem ministra nie ma logicznych przesłanek do kontynuowania embarga.

Ławrow wypowiedział się na konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Javadem Zarifem, powtarzając, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie powinna nakładać na Iran embarga na broń.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zauważył, że sankcje wygasną w październiku, powiedział, że wszelkie próby jego przedłużenia, zwłaszcza ograniczenia dotyczące wysyłania broni, są nielegalne.

W czerwcu szef rosyjskiego MSZ w liście do sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa przekonywał, że nie ma obiektywnych powodów, by podnosić kwestię przedłużenia embarga na broń wobec Iranu. Według szefa rosyjskiej dyplomacji środki określone w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 miały charakter tymczasowy.

„Zastosowanie odpowiednich postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 nigdy nie było przewidywane po 18 października 2020 roku. I nie ma żadnych prawnych ani innych powodów, aby dokonać przeglądu tej koncepcji” – cytowała agencja prasowa TASS. „Obiektywne podstawy do podniesienia kwestii irańskiego embarga na broń w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie istnieją. Dostawy broni nie mają związku z irańskim programem nuklearnym”.

Ławrow zwrócił również uwagę sekretarza generalnego ONZ, że zdaniem rosyjskiej dyplomacji USA „dążenia do swoich celów niezależnie od logiki, opinii innych państw i potencjalnego zagrożenia dla realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231”, co ma budzić poważne obawy w Moskwie.

„Oświadczenia, że ​​Stany Zjednoczone nie planują powrotu do swoich zobowiązań w ramach JCPOA, ale zamierzają skorzystać z praw, które rzekomo wynikają z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231, brzmią śmiesznie i nieodpowiedzialnie” – zaznaczył, dodając, że wspólny plan kompleksowy działania w sprawie programu jądrowego Iranu nie może być traktowane w oderwaniu od niniejszej rezolucji.

Zobacz też: Pompeo rozmawiał z Ławrowem o szczycie pięciu mocarstw

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Stany Zjednoczone powinny zrozumieć, że nie ma żadnych prawnych ani innych podstaw do prowadzenia polityki wykorzystywania uprawnień Rady Bezpieczeństwa ONZ dla własnych egoistycznych interesów” – dodał Ławrow.

Misja USA przy ONZ stwierdziła w oświadczeniu z 13 maja, że ​​„Stany Zjednoczone będą niestrudzenie współpracować z koalicją zainteresowanych krajów, aby zapewnić przedłużenie embarga”.

Zobacz też: Rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii: znajdziemy sposób na ukaranie tych, którzy nakładają sankcje

Kresy.pl/IRNA/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz