Pompeo rozmawiał z Ławrowem o szczycie pięciu mocarstw

Szefowie dyplomacji Rosji i USA odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną. Jej przedmiotem była rosyjska idea szczytu pięciu państw – stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

O rozmowie Mike’a Pompeo z Siergiejem Ławrowem napisał we wtorek portal Radia Svoboda. Jak podaje za oświadczeniem Departamentu Stanu USA, głównym tematem rozmowy była kwestia szczytu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ z okazji 75-lecia powołania organizacji. Próba stworzenia platformy rozmów Rosji, USA, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii pozostaje jedną z głównych idei polityki zagranicznej Kremla. Władimir Putin określał tę grupę „jądrową piątką”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak twierdzi Svoboda, jak do tej pory żaden z pozostałych członków RB ONZ nie wyraził oficjalnego poparcia dla idei organizacji ich szczytu. Zdawkowym komunikacie na stronie internetowej Departamentu Stanu napisano jedynie o „zebraniu przywódców [państw] P5 w najbliższej przyszłości”.

Jednak innym tematem rozmów w nim wspomnianym była kwestia Afganistanu. Pojawił się on w rozmowie szefów dyplomacji po medialnych informacjach w USA jakoby Rosjanie opłacali afgańskich talibów za zabijanie amerykańskich żołnierzy.

Gazeta „New York Times” opublikowała w czerwcu artykuł w którym zasugerowano, że rosyjski wywiad wypłacał afgańskim talibom nagrody pieniężne za zabijanie stacjonujących w Afganistanie amerykańskich żołnierzy. Rewelacje te wywiad miał przekazać do Białego Domu wraz z propozycjami odpowiedzi na tego rzekome działania Rosjan. Donald Trump ani jego administracja nie wdrożyła jednak żadnej z formuł reakcji zaproponowanych przez wywiad.

Tej ostatniej informacji „New York Timesa” zaprzeczyła rzecznik Białego Domu twierdząca, że Donald Trump nie zapoznał się z raportem przytaczanym przez gazetę. Informacjom tym zaprzeczał sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa oraz rzecznik Kremla.

svoboda.org/state.gov/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz