Pompeo rozmawiał z Ławrowem o szczycie pięciu mocarstw

Szefowie dyplomacji Rosji i USA odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną. Jej przedmiotem była rosyjska idea szczytu pięciu państw – stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

O rozmowie Mike’a Pompeo z Siergiejem Ławrowem napisał we wtorek portal Radia Svoboda. Jak podaje za oświadczeniem Departamentu Stanu USA, głównym tematem rozmowy była kwestia szczytu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ z okazji 75-lecia powołania organizacji. Próba stworzenia platformy rozmów Rosji, USA, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii pozostaje jedną z głównych idei polityki zagranicznej Kremla. Władimir Putin określał tę grupę „jądrową piątką”.

Jak twierdzi Svoboda, jak do tej pory żaden z pozostałych członków RB ONZ nie wyraził oficjalnego poparcia dla idei organizacji ich szczytu. Zdawkowym komunikacie na stronie internetowej Departamentu Stanu napisano jedynie o „zebraniu przywódców [państw] P5 w najbliższej przyszłości”.

Jednak innym tematem rozmów w nim wspomnianym była kwestia Afganistanu. Pojawił się on w rozmowie szefów dyplomacji po medialnych informacjach w USA jakoby Rosjanie opłacali afgańskich talibów za zabijanie amerykańskich żołnierzy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Gazeta „New York Times” opublikowała w czerwcu artykuł w którym zasugerowano, że rosyjski wywiad wypłacał afgańskim talibom nagrody pieniężne za zabijanie stacjonujących w Afganistanie amerykańskich żołnierzy. Rewelacje te wywiad miał przekazać do Białego Domu wraz z propozycjami odpowiedzi na tego rzekome działania Rosjan. Donald Trump ani jego administracja nie wdrożyła jednak żadnej z formuł reakcji zaproponowanych przez wywiad.

Tej ostatniej informacji „New York Timesa” zaprzeczyła rzecznik Białego Domu twierdząca, że Donald Trump nie zapoznał się z raportem przytaczanym przez gazetę. Informacjom tym zaprzeczał sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa oraz rzecznik Kremla.

svoboda.org/state.gov/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz