Buchanan: Czy Putin nakazał zabić Skripala?

Zanim podejmiemy działania na podstawie oskarżeń Borisa Johnsona, że Putin to zlecił, przypomnijmy sobie: Hiszpanie, jak się dowiedzieliśmy, w rzeczywistości nie wysadzili pancernika Maine w porcie w Hawanie w 1898 roku, co wywołało wojnę hiszpańsko-amerykańską; historia kanonierek wietnamskich atakujących amerykańskie niszczyciele, które doprowadziły do Rezolucji ws. Zatoki Tonkińskiej i 58 tys. zabitych Amerykanów w Wietnamie, okazała się nie do końca dokładna; poszliśmy na wojnę w Iraku w 2003 roku, aby rozbroić Saddama Husajna z broni masowego rażenia, której, jak się później okazało, tak naprawdę nie posiadał – przestrzega Patrick J. Buchanan.

Wielka Brytania jeszcze nie zidentyfikowała zabójcy, który próbował zamordować podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę, Julię, w Salisbury w Anglii, ale minister spraw zagranicznych Boris Johnson już wie, na czyje zlecenie dokonano przestępstwa. “Uważamy, że wysoce prawdopodobne jest, że to była decyzja (prezydenta Rosji Władimira Putina) o użyciu gazu nerwowego na ulicach Wielkiej Brytanii”.

“Niewybaczalne”, odpowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na zarzut, który jest wbrew “zdrowemu rozsądkowi”. W niedzielę Putin powtórzył słowa Pieskowa: “To po prostu czysty nonsens, kompletne bzdury, aby pomyśleć, że ktoś w Rosji mógł zrobić coś takiego w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie i mistrzostwa świata (…) To po prostu nie do pomyślenia”.

Putin powtórzył ofertę Rosji, aby pomóc w śledztwie.

Ale Johnson nie ustępuje.

“Daliśmy Rosjanom okazję do wymyślenia alternatywnej hipotezy, a oni tego nie zrobili” – powiedział Johnson. “W rzeczywistości mamy dowody, że Rosja nie tylko badała dostarczanie czynników nerwowych w celu zabójstwa, ale także tworzy i gromadzi Nowiczoka”, truciznę użytą w Salisbury.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kreml publikuje zapis całej rozmowy Putina z telewizją NBC [+VIDEO]

To, że Rosja jest głównym podejrzanym, jest czymś zrozumiałym. Nowiczok został stworzony przez rosyjskie wojsko kilka dekad wstecz, a Skripal, były rosyjski oficer wywiadu, wydał rosyjskich szpiegów agencji MI6.

Ale brakuje tutaj motywu dla zbrodni.

Skripal został skazany za zdradzenie rosyjskich szpiegów w 2006 roku. Spędził cztery lata w więzieniu i został zamieniony w 2010 roku na rosyjskich szpiegów w USA. Jeśli Putin chciał, aby Skripal zginął jako przykład dla wszystkich potencjalnych zdrajców, dlaczego nie zabił go, gdy był w areszcie Kremla? Po co czekać osiem lat po tym, jak Skripal został wysłany do Anglii?

Putin nie jest głupcem. Jako weteran wywiadu wie, że żadna rywalizująca agencja wywiadowcza, taka jak CIA czy MI6, nie wymieniłaby szpiegów z Rosją, gdyby Kreml miał zamiar zabić ich po tym, jak zostali wymienieni.

“Cui bono?” brzmi zawsze aktualne cycerońskie pytanie. “Kto czerpie korzyści” z tej z zbrodni?

Z pewnością w tym przypadku nie Kreml, nie Rosja, nie Putin.

Rosja znajduje się pod nieustannym ostrzałem światowej opinii i zachodnich mediów, odkąd Skripalowie znaleźli się w stanie śpiączki, bliscy śmierci, na ławce przed centrum handlowym w Salisbury.

Jak można się było spodziewać, reakcją Wielkiej Brytanii były wściekłość, wstręt i chęć odwetu. 23 rosyjskich dyplomatów, agentów wywiadu w ambasadzie w Londynie, zostało wydalonych. Brytyjczycy traktują Putina jako pariasa i przedstawiają Rosję jako kraj będący poza kręgiem cywilizowanych narodów.

Rosja “niszczy zbiór międzynarodowych zasad”, ryknął sekretarz obrony Gavin Williamson. Zapytany, jak Moskwa może odpowiedzieć na wydalenia, Williamson odpowiedział: Rosja powinna “odejść i zamknąć się”. Sympatyzujący z Putinem, jak lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zostali uciszeni lub zniesławieni, jako próbujący udobruchać Rosję, ponieważ stawiają opór pędowi do osądzania.

Amerykanie naturalnie wzięli stronę ich najstarszego sojusznika, a prezydent Donald Trump nałożył nowe sankcje.

Codziennie przypomina się nam, że Putin próbował nagiąć wybory w 2016 roku na korzyść Trumpa. Ale jeśli tak, to dlaczego Putin miałby zlecić publiczne zabójstwo, które niemal zmusiłoby Trumpa do odroczenia jego wysiłków na rzecz zbliżenia?

Kim zatem są beneficjencji tego okrucieństwa?

Czy aby czasem nie koalicja, głównie w naszej stolicy, która podsyca endemiczną wrogość wobec Rosji i wyobraża sobie przyszłość Ameryki jako kontynuację jej zimnowojennej roli, polegającej na powstrzymywaniu i ograniczaniu Rosji, dopóki nie uda nam się doprowadzić do zmiany reżimu w Moskwie?

Jaka powinna być postawa Trumpa? Stać przy naszych brytyjskich sojusznikach, lecz prywatnie domagać się pełnego dochodzenia i przekonujących dowodów przed podjęciem jakichkolwiek nieodwracalnych działań.

Czy ten czyn naprawdę został zlecony przez Putina i Kreml, którzy nie tylko zaprzeczyli, ale potępili go?

A może było to dzieło zbójeckich agentów, którzy chcieli doprowadzić do konsekwencji, o których wiedzieli, że powstaną w wyniku zabójstwa Skripala , czyli do głębszego i bardziej trwałego rozłamu między Rosją a Zachodem?

Tylko kretyn nie mógł wiedzieć, jakie będą polityczne konsekwencje takiego okrucieństwa dla stosunków amerykańsko-brytyjsko-rosyjskich.

A zanim podejmiemy działania na podstawie oskarżeń Borisa Johnsona, że Putin to zlecił, przypomnijmy sobie: Hiszpanie, jak się dowiedzieliśmy, w rzeczywistości nie wysadzili pancernika Maine w porcie w Hawanie w 1898 roku, co wywołało wojnę hiszpańsko-amerykańską; historia kanonierek wietnamskich atakujących amerykańskie niszczyciele, które doprowadziły do Rezolucji ws. Zatoki Tonkińskiej i 58 tys. zabitych Amerykanów w Wietnamie, okazała się nie do końca dokładna; poszliśmy na wojnę w Iraku w 2003 roku, aby rozbroić Saddama Husajna z broni masowego rażenia, której, jak się później okazało, tak naprawdę nie posiadał.

Około 4,5 tys. zabitych i dziesiątki tysięcy rannych Amerykanów zapłaciło za ten pośpiech w osądzaniu. A niektórzy z tych, którzy domagali się wówczas wojny, obecnie chcą konfrontacji z Rosją.

Zanim rozpoczniemy z Rosją zimną wojnę II, prowadzącą być może do wojny realnej, której uniknęliśmy w czasie zimnej wojny I, spróbujmy tym razem ustalić wszystkie fakty.

Patrick J. Buchanan

Autor jest byłym doradcą prezydentów Richarda Nixona i Ronalda Reagana oraz konserwatywnym autorem i komentatorem. Za buchanan.org.

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply