Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oskarżyła Stany Zjednoczone o prowadzenie przeciwko Rosji “wojny hybrydowej”, która – jej zdaniem – “skończy się fiaskiem jak wojny w Wietnamie i Afganistanie”.

Wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ ma związek z sobotnią decyzją Izby Reprezentantów USA o zatwierdzeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów.  Zacharowa oświadczyła, że Stany Zjednoczone chcą, aby Ukraina “walczyła do ostatniego Ukraińca”, m.in. poprzez ataki na terytorium Rosji. “Coraz głębsze zanurzanie Waszyngtonu w wojnę hybrydową z Rosją skutkować będzie tym samym głośnym i upokarzającym fiaskiem jak to miało miejsce w Wietnamie i Afganistanie” – powiedziała.

Jak dodała, Rosja udzieli “bezwarunkowej i zdecydowanej odpowiedzi” na zwiększenie amerykańskiego zaangażowania w wojnę na Ukrainie.

Zacharowa wyraziła opinię, że ​​zwykli Ukraińcy są “przymusowo pędzeni na rzeź jako mięso armatnie”. Jej zdaniem, Stany Zjednoczone nie stawiają już na zwycięstwo Ukrainy nad Rosją.

Przeczytaj: Kreml: Pomoc USA zabije jeszcze więcej Ukraińców

W sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 60,8 mld dolarów. “Za” głosowało 311 kongresmenów, a 112 było “przeciw”. W przypadku Partii Republikańskiej, pakiet poparło tylko 101 z nich, podczas gdy 112 było przeciw. Pakiet musi jeszcze zatwierdzić Senat, co najprawdopodobniej będzie formalnością, po czym trafi on do podpisu na biurko prezydenta Joe Bidena. Według amerykańskich mediów, pierwsze dostawy amunicji mogą ruszyć w ciągu kilku dni.

Na początku kwietnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina “przegra wojnę”, jeśli Kongres Stanów Zjednoczonych nie zatwierdzi pomocy wojskowej dla Kijowa. “Jeśli Ukraina przegra tę wojnę, inne kraje zostaną zaatakowane. To fakt” – dodał. Wcześniej zwracał uwagę, że Ukrainie może zabraknąć rakiet defensywnych, jeśli Rosja będzie kontynuować zaciętą kampanię nalotów.

Zobacz także: Scholz o “mocnym sygnale”. “Stoimy u boku Ukrainek i Ukraińców”

cnbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply