Ukraina “przegra wojnę”, jeśli Kongres Stanów Zjednoczonych nie zatwierdzi pomocy wojskowej dla Kijowa – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

W niedzielę Zełenski wypowiadał się podczas wideospotkania ukraińskiej grupy zbierającej fundusze UNITED24. “Ważne jest, aby zwrócić się konkretnie do Kongresu: jeśli Kongres nie pomoże Ukrainie, Ukraina przegra wojnę” – powiedział.

“Jeśli Ukraina przegra tę wojnę, inne kraje zostaną zaatakowane. To fakt” – dodał.

Jak wskazuje CNN, ostrzeżenie Zełenskiego ma związek z faktem, że Kongres USA od miesięcy odmawia przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy.

W lutym Senat USA przyjął ustawę o pomocy zagranicznej o wartości 95 mld dolarów dla Ukrainy i Izraela, ale spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson jak dotąd odmówił przeprowadzenia głosowania w sprawie przyjęcia pakietu dla Ukrainy – przypomina CNN.

W sobotę Zełenski zwracał uwagę, że Ukrainie może zabraknąć rakiet defensywnych, jeśli Rosja będzie kontynuować zaciętą kampanię nalotów. “Musimy zwiększyć liczbę systemów obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu” – podkreślił ukraiński prezydent. W szczególności przytoczył potrzebę posiadania baterii rakietowych Patriot, mówiąc, że potrzebnych będzie 25 kolejnych amerykańskich systemów.

W niedawnym wywiadzie dla agencji prasowej Reuters minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że w Brukseli będzie poruszał kwestię systemów obrony przeciwrakietowej Patriot podczas każdego z serii spotkań z odpowiednikami z NATO. “Partnerzy rzeczywiście dostarczyli nam swoje różne systemy, doceniamy to, ale jest to po prostu niewystarczające, biorąc pod uwagę skalę wojny” – powiedział Kułeba.

edition.cnn.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Jankesom już odbija zupełnie. Ponieważ banderowcy ostrzeliwują elektrownię jądrową znajdującą się w rękach Rosjan jankesi wezwali Rosję do oddanie elektrowni banderowcom, by uniknąć zagrożenia. I po co jankesi tak się wygłupiają? Czy ci ludzie są normalni?