Wilno wprowadza podatek turystyczny

Każdy dorosły turysta od 1. lipca br. zapłaci w Wilnie za każdą dobę pobytu 1 euro z tytułu podatku turystycznego.

Od 1. lipca turyści będą płacić w Wilnie nowy podatek, który ma pomóc miastu w poprawie infrastruktury turystycznej i wzmocnić konkurencyjność litewskiej stolicy na arenie międzynarodowej – podał w poniedziałek portal Delfi.

Podatek turystyczny wyniesie w Wilnie 1 euro za dobę. Zwolnieni będą od niego turyści niepełnoletni oraz inwalidzi. Podatek szacunkowo ma przynieść miastu w 2019 roku wpływy w wysokości 2 mln euro.

Za pobór opłat są odpowiedzialne firmy, które świadczą usługi zakwaterowania. Chodzi tu nie tylko o hotele, ale także osoby prywatne wynajmujące kwatery dla turystów. Opłata nie będzie wliczona w koszty zakwaterowania – trzeba ją będzie płacić oddzielnie.

Delfi cytuje szefową wileńskiej agencji turystycznej Go Vilnius Ingę Romanovskiene, która uważa, że podatek przyniesie miastu korzyści. „Wspólnie z innymi przedstawicielami branży turystycznej zdecydujemy, na co wydać te pieniądze, aby miasto skorzystało z niego i stało się bardziej atrakcyjne i znane na świecie” – powiedziała Romanovskene. Zdaniem dyrektorki Litewskiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji, Evaldy Siskauskiene, najważniejsze jest, by dodatkowe fundusze pomogły Wilnu w utworzeniu nowych połączeń lotniczych i wzmocnieniu zarządzania turystyką.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Władze Lwowa wprowadziły podatek turystyczny

Kresy.pl / Delfi
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz