Według Die Welt Komisja Europejska przedstawi jutro dokument zapowiadający przyspieszenie europejskiej integracji zachodnich Bałkanów oraz reformę procesu decyzyjnego w UE.

Komisja Europejska zamierza znacząco przyspieszyć przyjęcie Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Albanii i Kosowa do Unii Europejskiej – wynika z dokumentu KE zatytułowanego „Wiarygodne perspektywy rozszerzenia dla państw zachodnich Bałkanów”, który ma być opublikowany we wtorek, do którego dotarł niemiecki dziennik Die Welt.

Jak podaje niemiecka gazeta, w dokumencie zapisano, że członkostwo państw leżących na zachodnich Bałkanach leży w interesie UE ze względów politycznych, ekonomicznych, a także ze względów bezpieczeństwa.

Według Die Welt, w dokumencie określono czasowe perspektywy akcesji Serbii i Czarnogóry.

Wraz z silną polityczną wolą, implementacją reform oraz rozwiązaniem aktualnych sporów z sąsiadami, Czarnogóra i Serbia powinny być gotowe do członkostwa do 2025 roku. – napisano w dokumencie.

KE wskazała, że wspomniane kraje powinny pracować nad „umocnieniem demokracji”, przeprowadzić „kompleksowe i przekonywujące reformy” w takich kluczowych obszarach jak „rządy prawa, konkurencyjność, współpraca regionalna i pojednanie”. Ostatni warunek został skierowany do Serbii i Kosowa, od których oczekuje się zawarcia „umowy normalizacyjnej”.

KE zapowiedziała zwiększenie swojego wsparcia dla transformacji zachodnich Bałkanów, opracowała także szczegółowy plan działań dla tych krajów do 2020 roku. Zawiera on konkretne instrukcje odnośnie takich obszarów jak rządy prawa, rozwój społeczno-gospodarczy, a także „zwiększenie ich zaangażowania w sprawy dotyczące uchodźców i bezpieczeństwa”. W szczególności chodzi m.in. o powołanie krajowych centrów koordynacji kontroli granic.

Według Die Welt w dokumencie zawarto także zapowiedź podjęcia kroków zmierzających do reformy UE. Jednym z nich ma być ogłoszenie jesienią 2018 roku rekomendacji, by więcej decyzji kraje UE podejmowały większością kwalifikowaną a nie jednomyślnie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: UE postawiła Serbii twardy warunek w sprawie Kosowa

Kresy.pl / Die Welt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz