Rosja próbowała wtrącać się w proces normalizacji stosunków między Grecją a Macedonią – uznały greckie władze.

Grecja wydali dwóch rosyjskich dyplomatów obwinionych o wtrącanie się w proces normalizacji stosunków grecko-macedońskich – dowiedziała się w środę agencja Reutera.

Źródło w greckiej dyplomacji przekazało agencji, że Ateny wydalą dwóch dyplomatów, a także wydadzą zakaz wjazdu na terytorium Grecji dwóm innym Rosjanom. Cała czwórka miała angażować się w demonstracje Greków przeciwko porozumieniu z Macedonią, a także usiłować przekupić greckich urzędników.

Przypomnijmy, że Ateny blokowały wszelkie kroki Republiki Macedonii zmierzające do integracji z Unią Europejską i NATO, nie zgadzając się na używanie przez ten kraj nazwy historycznego królestwa, która jest także nazwą regionu w samej Grecji. Dopiero utworzenie w zeszłym roku lewicowego, wspieranego przez partie albańskiej mniejszości rządu Zorana Zaewa doprowadziło do negocjowania z Grekami zmiany nazwy państwa. Porozumienie w tej sprawie przygotowane przez Zaewa i premiera Grecji Aleksisa Ciprasa zakłada nową nazwę tej pojugosłowiańskiej republiki – Republika Macedonii Północnej. Na zmianę nazwy państwa muszą zgodzić się jeszcze mieszkańcy Macedonii, którzy wypowiedzą się na ten temat w referendum.

Porozumienie już zaowocowało oficjalnym zaproszeniem Macedonii do rozmów o przystąpieniu jej do NATO. Jak przypomina w tym kontekście Reuters, Rosja od dawna stanowczo sprzeciwia się ekspansji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Część Greków nie akceptuje kompromisu z Macedonią, odmawiając krajowi ze stolicą w Skopje prawa do używania tej nazwy w jakiejkolwiek formie.

PRZECZYTAJ: Masowe manifestacje w Atenach przeciw ugodzie z Macedonią

Ateny miały zażądać opuszczenia Grecji przez dyplomatów 6. lipca, dając im „rozsądny okres czasu” kilku dni na wyjazd. Jak stwierdził Andriej Klimow, członek wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rosja symetrycznie odpowie na ten krok wydalając dwóch greckich dyplomatów. Według informacji Reutersa nie podoba się to greckim władzom, które uważają, że działania Rosjan zagrażały bezpieczeństwu narodowemu Grecji, podczas gdy greccy dyplomaci nie prowadzą antyrosyjskiej działalności.

Grecja i Rosja utrzymywały do tej pory tradycyjnie dobre stosunki. Przykładowo Ateny wstrzymały się przed wydaleniem rosyjskich dyplomatów w związku ze sprawą Siergieja Skripala.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply