W pierwszym dniu brukselskiego szczytu Sojusz Północnoatlantycki oficjalnie zaprosił Macedonią do rozmów o przystąpieniu tego kraju do jego struktury.

O decyzji podjętej na pierwszym posiedzeniu Głów Państw i Szefów Rządów Rady Północnoatlantyckiej poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. „Przywódcy 29 państw NATO podczas szczytu w Brukseli, zdecydowali, żeby zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych” -powiedział Stoltenberg. Jednocześnie zaznaczył, że procedura przyjmowania Macedonii do NATO będzie mogła być kontynuowana tylko w przypadku porozumienia się Macedonii i Grecji w sprawie nazwy tego pierwszego państwa.Po rozpadzie Jugosławii to właśnie na skutek sprzeciwu Grecji Macedonia wstąpiła do ONZ jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, w anglojęzycznym skrócie FYROM. Grecy uważają się za jedynych spadkobierców starożytnej Macedonii a część tego historycznego królestwa jest pod tą właśnie nazwą także częścią obecnego terytorium Grecji. Ateny blokowały też wszelkie kroki państwa ze stolicą w Skopje do Unii Europejskiej i NATO. Dopiero utworzenie w zeszłym roku lewicowego, wspieranego przez partie albańskiej mniejszości rządu Zorana Zaewa doprowadziło do negocjowania z Grekami zmiany nazwy państwa. Porozumienie w tej sprawie przygotowane przez Zaewa i premiera Grecji Aleksisa Ciprasa zakłada nową nazwę pojugosłowiańskiej republiki – Republika Macedonii PółnocnejPorozumienie zawetował co prawda macedoński prezydent Giorge Iwanow, wywodzący się z prawicowej, opozycyjnej partii WMRO-DPMNE, ale parlament odrzucił jego weto. Teraz na zmianę nazwy państwa muszą zgodzić się jeszcze mieszkańcy Macedonii, którzy wypowiedzą się na ten temat w referendum.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Dziś jest dzień w którym zmieniamy to co przegapiliśmy w 2008 roku” – powiedziała na wieść od decyzji przywódców NATO minister obrony Macedonii Radmiła Szekerinska. Dziesięć lat temu to właśnie Grecja zablokowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedończykami. Członkami NATO są obecnie trzy dawne republiki jugosłowiańskie: Chorwacja, Słowenia i Czarnogóra.

balkaninsight.com/kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz