W pierwszym dniu brukselskiego szczytu Sojusz Północnoatlantycki oficjalnie zaprosił Macedonią do rozmów o przystąpieniu tego kraju do jego struktury.

O decyzji podjętej na pierwszym posiedzeniu Głów Państw i Szefów Rządów Rady Północnoatlantyckiej poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. “Przywódcy 29 państw NATO podczas szczytu w Brukseli, zdecydowali, żeby zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych” -powiedział Stoltenberg. Jednocześnie zaznaczył, że procedura przyjmowania Macedonii do NATO będzie mogła być kontynuowana tylko w przypadku porozumienia się Macedonii i Grecji w sprawie nazwy tego pierwszego państwa.

Po rozpadzie Jugosławii to właśnie na skutek sprzeciwu Grecji Macedonia wstąpiła do ONZ jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, w anglojęzycznym skrócie FYROM. Grecy uważają się za jedynych spadkobierców starożytnej Macedonii a część tego historycznego królestwa jest pod tą właśnie nazwą także częścią obecnego terytorium Grecji. Ateny blokowały też wszelkie kroki państwa ze stolicą w Skopje do Unii Europejskiej i NATO. Dopiero utworzenie w zeszłym roku lewicowego, wspieranego przez partie albańskiej mniejszości rządu Zorana Zaewa doprowadziło do negocjowania z Grekami zmiany nazwy państwa. Porozumienie w tej sprawie przygotowane przez Zaewa i premiera Grecji Aleksisa Ciprasa zakłada nową nazwę pojugosłowiańskiej republiki – Republika Macedonii PółnocnejPorozumienie zawetował co prawda macedoński prezydent Giorge Iwanow, wywodzący się z prawicowej, opozycyjnej partii WMRO-DPMNE, ale parlament odrzucił jego weto. Teraz na zmianę nazwy państwa muszą zgodzić się jeszcze mieszkańcy Macedonii, którzy wypowiedzą się na ten temat w referendum.

“Dziś jest dzień w którym zmieniamy to co przegapiliśmy w 2008 roku” – powiedziała na wieść od decyzji przywódców NATO minister obrony Macedonii Radmiła Szekerinska. Dziesięć lat temu to właśnie Grecja zablokowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedończykami. Członkami NATO są obecnie trzy dawne republiki jugosłowiańskie: Chorwacja, Słowenia i Czarnogóra.

balkaninsight.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply