Prezes IPN nie widzi możliwości dalszej współpracy z Ukrainą

Dr Jarosław Szarek, prezes IPN, tłumaczy, że strona polska wielokrotnie pokazywała dobrą wolę, jednak Ukraińcy wyczerpali polską chęć porozumienia.

IPN wydało w czwartek oświadczenie, w którym skrytykowało słowa byłego prezydenta Ukrainy zrównujące UPA i AK. W komunikacie można przeczytać: Instytut Pamięci Narodowej odbiera ostatnią wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w której dokonuje on nieuprawnionych porównań pomiędzy Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią, jako niestosowną, a przede wszystkim niezgodną z prawdą historyczną.

Stanowisko instytucji potwierdził również w czwartek prezes IPN, dr Jarosław Szarek: IPN wydał dziś oświadczenie ws. niesprawiedliwej, skandalicznej, fałszywej i nie odnoszącej się do historii ukraińskiej wypowiedzi. Ukraina musi wziąć pod uwagę, że droga gloryfikacji informacji na temat UPA i porównywanie jej do AK jest błędem. To dwie różne armie — podkreślił.

ZOBACZ WIĘCEJ: Nieuprawnione, skandaliczne – IPN krytykuje wypowiedzi Juszczenki

Żołnierze Armii Krajowej nie mordowali ludności cywilnej — nigdy w założeniach tego nie było. Nasza armia została uznana przez zachód, była organizacją podziemną naszego państwa i walczyła w słusznej sprawie o wolność Polek i Polaków – zaznaczył prezes IPN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ukraińska Powstańcza Armia była zbrojną organizacją jednej z frakcji politycznych. UPA ma na swoim sumieniu co najmniej 130 tys. zamordowanych cywilów, dzieci, kobiet, starców. To absolutnie nieporównywalne dwie grupy bojowe. Tu nie ma żadnej zgody, ponieważ fakty historyczne są jednoznaczne i nie zgodzimy się na ich naginanie. Ukraina chce budować swoją tożsamość na kłamstwie i na to nie pozwolimy — przypomniał dr Szarek.

Komuś ewidentnie zależy na tym, aby stosunki Polsko-Ukraińskie nigdy nie były idealne. Wielokrotnie spotykaliśmy się z niechęcią i brakiem porozumienia w jednym, słusznym i przede wszystkim wspólnym celu. Mowa tu choćby o obchodach świąt wojskowych — dodał prezes IPN.

IPN już kilkanaście lat temu wspólnie z Ukraińcami przygotował wystawę pokazującą wielki głód tragedii ukraińskiej. My wiele razy pokazywaliśmy dobrą wolę i przełamaliśmy granicę, ale teraz wyczerpaliśmy chęć porozumienia. Nie widzę możliwości dalszej współpracy w jakimkolwiek celu, jeśli Ukraina nie pokaże swojej dobrej woli i nie wykaże się i nie poda ręki z konkretną propozycją — powiedział dr. Szarek na antenie Telewizji Republika.

Kresy.pl / telewizjarepublika.pl

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7
  jaro7 :

  Na gadaniu się skończy.PiS i tak nie wysunie łba ani o milimetr z banderowskiego zada.W ostateczności zmienią Szarka.Ale przerażające ile czasu panu Szarkowi zabrało dojście do tej oczywistej oczywistości.Już samo zasiadanie przy jednym stole z tym bydlakiem Wiatrowyczem jest piętnem hańby.

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Już się miałem zachwycać nad wypowiedziami prezesa ipn, gdy przeczytałem komentarz jara7.. Ma rację, jak wiele czasu musi zająć tym wszystkim otaczającym nas miernotkom u władzy stwierdzenie oczywistego faktu: upaina robi WSZYSTKO by zaszkodzić jak najskuteczniej naszemu krajowi. Gdyby mięli możliwość najchętniej unicestwiliby państwo polskie, a z nami zrobili to, co zawsze z Polakami robili spuszczeni ze smyczy: bestialsko wymordowali. Przyłapałem się na tym, że otoczony aktami stałej, niezrozumiałej uległości ze strony polskojęzycznych władz wobec banderlandu oraz nieustannym poniżaniem mojego kraju przez zbankrutowany kraik-żart historii na jakikolwiek głos oporu wobec tych morderców reaguję bardzo entuzjastycznie, zachwycam się, że ktoś się w końcu odważył powiedzieć prawdę. Tymczasem, gdyby rządzące Polską miernotki miały za cel nadrzędny naszą rację stanu i dobro obywateli stepowej dziczy nawet przez myśl by nie przeszło, by szydzić z Rzeczpospolitej czy z jej mieszkańców. Jednakże skoro polskojęzyczne elyty płaszczą się przed butnymi rezunami, po łokcie skąpanymi we krwi zamęczonych dzieci, kobiet i starców, wspierają zbrodniarzy na wszystkich możliwych płaszczyznach, finansują kosztem własnych obywateli rozzuchwalony takimi absurdalnymi zachowaniami motłoch posuwa się w niszczeniu wszystkiego co znienawidzone polskie do osiągnięcia celu..

 3. Kojoto
  Kojoto :

  Może być tak jak wróży Jaro7 – to zresztą nie wróżba… to jest bardzo prawdopodobne. Jednak uważam, że to bardzo ważna deklaracja, można mieć pretęsje, że spóźniona, ale ja bym się tym nie przejmował, ważne, że jest i dla wielu niezdecydowanych i zastraszonych będzie jasnym drogowskazem. Mam nadzieję, że to prawdziwy początek końca z pobłażaniem dla nazistów Ukradlińskich. Zastanawiające, że zbiegło sie to z wypowiedzią prof. Cohena, może przyszło nowe zamówienie polityczne? Oby lepsze tym razem.

 4. Gaetano
  Gaetano :

  Czyżbyście wszyscy tutaj tak szybko zapomnieli, że ten cwany typek zasiada w polsko-upaińskim forum współpracy? A wszyscy uczestnicy tego kure*skiego składu określają siebie „miłośnikami upainy”, co wspólnie uchwalono? Zatem nie wierzcie zaprzańcowi, bo to zwykły oszust.
  Po drugie nie ma się co łudzić, że cokolwiek się zmieni przez 2 lata, o czym pisałem na tym szacownym portalu, o ile te szumowiny nie znikną, a później zobaczymy…To będzie tylko gra na pokaz, pod publiczkę, dla części elektoratu, żeby podchwycił, że polskojęzyczna władza też może pogrozić chachłom.