Na polskich uczelniach z roku na rok przybywa studentów z Ukrainy – wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych. Zachęcają ich do tego m.in. niższe koszty studiów niż w sąsiednich krajach oraz ulgi lub możliwość studiowania za darmo. Co czwarty zamierza zostać w Polsce. Ukraińcy oczekują też ofert stypendialnych i pomocy w znalezieniu pracy.

Wyniki badań Instytutu Spraw Publicznych pokazują, że w ciągu ostatnich lat liczba studentów z Ukrainy studiujących w Polsce zwiększyła się 3,5-krotnie. W roku akademickim 2012/2013 na polskich uczelniach studiowało 9 747 studentów z Ukrainy. Rok później było ich już 15 tys., a według danych za rok akademicki 2016/2017, w naszym kraju studiowało 35 584 studentów z Ukrainy.

Według badań ankietowych ISP, młodzi Ukraińcy wybierając się na studia do Polski kierują się przede wszystkim niższymi niż w innych krajach kosztami życia (39 proc. respondentów), a także możliwością studiowania bez opłat lub z ulgą (29 proc.). Ponadto, wielu z nich wskazywało na łatwość dostania się na studia (28 proc.), a dalej także na perspektywę znalezienia pracy w obszarze zgodnym z wykształceniem i jakość kształcenia (po 22 proc.).

Przeczytaj: Studenci z Ukrainy zapłacą o połowę mniej za studia na Uniwersytecie Łódzkim

Czytaj również: Polska będzie dopłacać do studiów cudzoziemców 30 tys., a do studiów Polaków 10 tys. zł

 

Instytut zaznacza, że wprowadzane są różne rozwiązania ułatwiające Ukraińcom rozpoczęcie studiów w Polsce, m.in. w kwestii uzyskiwania wiz, ale działania te nie są spójne.

Studenci z Ukrainy pytani o to, co skłoniłoby więcej Ukraińców do studiowania w Polsce, zdecydowanie wskazują na ofertę stypendialną (74 proc.), a także pomoc w uzyskaniu zatrudnienia (58 proc.) czy zapewnienie porad prawnych (34 proc.).

Przeczytaj: Lider Ruchu Narodowego: Ukraińscy studenci nie powinni być faworyzowani

Ponad połowę badanych studentów z Ukrainy (58 proc.) utrzymują rodzice. Co czwarty (27 proc.) pokrywa koszty nauki z programów stypendialnych. ISP powołuje się na oficjalne statystyki, z których wynika, że w 2018 roku stypendia otrzymywało około 1,9 tys. ukraińskich studentów.

Wyniki badań instytutu potwierdzają również wcześniejsze sygnały, że po studiach w Polsce Ukraińcy nie zamierzają wracać do kraju. Takie plany zadeklarowało tylko 8 proc. respondentów.

Przypomnijmy, że według badań NBP i Uniwersytetu Warszawskiego sprzed roku, powrót do swojego kraju po zakończeniu studiów planowało jedynie 2,4 proc. Ukraińców. 36,6 proc. ankietowanych zamierzało po studiach osiedlić się w Polsce na stałe, a 32,5 proc. – dorabiać w naszym kraju. 22 proc. ukraińskich studentów planowało wyjazd z Polski do innego kraju.

Według najnowszych badań ISP, tendencje uległy tu pewnym zmianom. Więcej Ukraińców (29 proc.) planuje przeprowadzić się do innego państwa Unii Europejskiej. W Polsce pozostać chce 28 proc. badanych. 26 proc. jeszcze nie wie, czy wyjedzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Osoby planujące pozostać w naszym kraju najczęściej uzasadniają to wyższymi pensjami (24 proc.) i lepszymi warunkami życia (22 proc.), niż na Ukrainie. 17 proc. uważa, że w Polsce ma lepsze możliwości pracy w zawodzie.

Badanie wśród ukraińskich studentów przeprowadzono wśród ponad 1000 osób w Internecie w dniach 28 marca – 4 maja 2018 roku. ISP informuje jednak, że nie ma ono charakteru reprezentatywnego – respondenci nie byli dobierani celowo, ale sami decydowali o udziale w badaniu.

“Mimo to duża liczba odpowiedzi (1055) pozwala na formułowanie wniosków i naszkicowanie ogólnego obrazu ukraińskich studentów w Polsce” – podkreśla ISP.

Od ubiegłego roku, zgodnie z decyzją prezydenta miasta, Kielce w ramach specjalnego programu przyznają miesięcznie 500 zł Ukraińcom, którzy studiują w tym mieście. Oferta ta doprowadziła to podwojenia liczby ukraińskich studentów na na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. W poprzednim roku akademickim było ich ponad 200. Dla porównania, cztery lata temu było ich zaledwie trzech.

ZOBACZ TAKŻE: MSZ: Polska zapłaci za stypendia 500 studentów z Ukrainy

Dzieje.pl / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Yogi
    Yogi :

    No i pięknie. A dzisiaj w sklepach prowadzona była akcja zbiórki żywności pt. “paczka dla seniora”. Szkoda, że nasi rządziciele nie myślą o swoich wyborcach, których oszukali i których totalnie olewają.
    Ale przeżyliśmy najazd szwedzki, przeżyjemy i zdradziecki.

    • Gaetano
      Gaetano :

      @Yogi Ależ myślą, tyle że w dniu wyborów. Później mają z tego niezły ubaw. Takich “charytatywnych” akcji, mających na celu odwrócenie uwagi jest sporo, tymczasem coraz mniej po cichu leje się nasza kasa na stepowe tałatajstwo, któremu przybywa udogodnień i jednocześnie, w tym przypadku, traktuje się polskiego studenta z buta.

  2. jazmig
    jazmig :

    Reasumując: PiS oraz PO ukrainizują Polskę za pieniądze podatników. Studenci ukraińscy są dla władz Polski ważniejsi od studentów polskich. Po studiach będą konkurencją na rynku pracy, a przede wszystkim będą V kolumną nienawidzącą Polskę i Polaków i żerującą na nas.