Kielce: 500 zł dla Ukraińców

Zgodnie z decyzją prezydenta miasta, Kielce w ramach specjalnego programu przyznają miesięcznie 500 zł Ukraińcom, którzy studiują w tym mieście.

Ukraińcy otrzymują od miasta Kielce 500 zł miesięcznie. Od ponad 3 lat w ten sposób wspierani są ukraińscy studenci, którzy chcą studiować na uczelniach w Kielcach. Według prezydenta miasta, Wojciecha Lubawskiego, obecnie pieniądze te jako stypendia otrzymuje ponad 100 Ukraińców. Z roku na rok liczba ta zwiększa się.

Prezydent Lubawski w rozmowie z Kresami.pl zaznacza, że program ten dotyczy osób z Winnicy, która jest miastem partnerskim Kielc. Do uzyskania stypendium wystarczy potwierdzenie, że dana osoba jest mieszkańcem Winnicy. Nie ma żadnych innych wymagań. Stypendium jest przyznawane na okres nauki w danym roku akademickim, czyli 9 miesięcy. Łącznie w skali roku akademickiego to wydatek rzędu ponad pół mln złotych.

Czytaj również: MSZ: Polska zapłaci za stypendia 500 ukraińskich studentów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– W ramach porozumienia między miastami partnerskimi wspieramy tych ludzi i staramy im się pomóc – powiedział Kresom.pl Wojciech Lubawski. Tłumaczy, że brak dodatkowych wymagań wynika z tego, że wówczas system byłby jego zdaniem nieszczelny. Zaznacza, że program jest też w interesie kieleckich uczelni wyższych. – Uczelnia musi stać się atrakcyjna. Nie jesteśmy w stanie wspierać wszystkich. Ale podpisaliśmy odpowiednią umowę między Winnicą a Kielcami i jest to taki gest w stronę naszego partnera.

Zapytaliśmy prezydenta Kielc, czy na podobną pomoc ze strony samorządu mogą liczyć polscy studenci, pochodzący np. z biedniejszych regionów województwa świętokrzyskiego. – Powinni ewentualnie zgłosić się do swoich samorządów i próbować coś tam wywalczyć. Oczywiście, każdemu chcielibyśmy tak pomóc, ale my nie jesteśmy w stanie tego udźwigną. Pomoc dla Winnicy jest takim kołem zamachowym, które ma spowodować, które ma spowodować, że będzie u nas studiować więcej obcokrajowców, bo jesteśmy tym zainteresowani.

Lubawski nie przewiduje rozszerzenia programu o inne miasta partnerskie. – Bierzemy pod uwagę, że obecnie na Ukrainie trwa wojna, a z Donbasu do Winnicy przeniosła się praktycznie cała uczelnia, parę tysięcy studentów. To jest wyzwanie. Ukraina jest w wyjątkowej sytuacji. Moglibyśmy ogólnie pomagać Ukrainie, ale tu partnerstwo jednak zobowiązuje. Więc ograniczyliśmy się do naszego miasta partnerskiego, żeby im trochę ulżyć. Dla Ukraińców 500 zł miesięcznie to bardzo dużo.

Według wcześniejszych informacji, w obecnym roku akademickim wsparcie finansowe otrzyma 120 Ukraińców z Winnicy. W tym 43 osoby z lat ubiegłych. W porównaniu z poprzednim rokiem to ponad dwukrotny wzrost. Łącznie na rzecz programu w budżecie miasta zaplanowano w budżecie miasta Kielce około 600 tys. złotych.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. gotan
    gotan :

    i łatwo teraz odczytać nazwisko prezydenta Lubawśkij…który tak chatko rozdaje polskie pieniądze dla tzw.studentów z upadliny,którzy może i maja kartę polaka ale nimi nie są.Niedługo na ratuszu u prezydenta będzie wisiała flaga czerwono-czarna tryzubem pośrodku…Przypomnę jak to kilka lat temu tzw.studenci z polska kartą „promowali”w Przemyskiej Galerii Sanowa…banderyzm w czystej postaci…to tylko tak dla przypomnienia panu prezydentowi Lubawśkiemu…