W ubiegłym roku na polskich uczelniach studiowało 35 tysięcy Ukraińców. Jedynie co czterdziesty zamierza wrócić na Ukrainę na stałe.

Tylko 2,4% Ukraińców studiujących w Polsce planuje powrót chce wrócić Ukrainę po zakończeniu studiów – informuje Ukrainska Prawda powołując się na badania przeprowadzone przez NBP wraz z Uniwersytetem Warszawskim, zaprezentowane podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Według tych badań 36,6% ankietowanych zamierza po studiach osiedlić się w Polsce na stałe, a 32,5% zamierza w Polsce dorabiać. 22% ukraińskich studentów planuje wyjazd z Polski do innego kraju.

Badania przywoływane przez Ukrainską Prawdę pokazują także, w jakich sektorach polskiej gospodarki pracują ukraińscy gastarbeiterzy. Okazuje się, że najwięcej (38%) pracuje w usługach dla gospodarstw domowych. Jest to praca typowo dla kobiet, które podejmują ją 37 razy częściej niż mężczyźni. 24% Ukraińców pracuje w budownictwie (tutaj przeważają mężczyźni). 13% ukraińskich mężczyzn i 7% ukraińskich kobiet pracuje w rolnictwie.

Średnie zarobki ukraińskich pracowników w budownictwie wynoszą 2,7 tys. złotych (prawdopodobnie netto, choć UP tego nie podaje). W przemyśle mogą oni zarobić średnio 2,2 tys. złotych. Najmniej zarabiają osoby zatrudnione w usługach dla gospodarstw domowych – 1,8 tys. złotych. Średnie wynagrodzenie ukraińskiego pracownika w Polsce, według badań przywoływanych przez UP, to 2,1 tys. złotych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że według badań GUS za 2016 rok Ukraińcy dominują wśród zagranicznych studentów w Polsce. Pod koniec listopada 2016 było ich ponad 35 tysięcy, co stanowi 2,6% liczby wszystkich studentów na polskich uczelniach i 54% studentów z zagranicy.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom płace i zmuszają ich do emigracji

Kresy.pl / Ukrainska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UPAdlina
    UPAdlina :

    doskakały się tępe zachodnio-ukrowskie skakuny majdaniarskie. Upainę im rozje*ali, a oni teraz przeniosą się do nas. Co będzie za parę dekad, gdy ich mordercze i tępe geny zmieszają się z polskimi?
    Rozję*ią i nasz kraj. A gdy zrobią z niego piekło jak u siebie, przeniosą się dalej, a tam spotkają godnych siebie pojebów w postaci sprowadzonych do gejropy nachodźców islamskich. Mieszanka tych dwóch zdegenerowanych potworów będzie chyba już końcem dla tego kontynentu.