Studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) rozpoczęło 200 ukraińskich studentów z Winnicy – to niemal dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Regionalny oddział TVP3 w Kielcach zaprezentował reportaż w pozytywnym świetle przedstawiający rosnącą liczbę ukraińskich studentów na kieleckiej uczelni.

Jako przyczyny dla których Ukraińcy wybierają Polskę jako miejsce studiowania, wymieniane są „większe możliwości”. Pokazana w reportażu studentka z Ukrainy, Eugenia Libchenko, wskazuje także na inne powody: Ukraińcy otrzymali dostęp do Kart Polaka i otrzymali inne bonusy. Wśród nich Ukrainka wymienia dostęp do bezpłatnych studiów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kielce: 500 zł dla Ukraińców

Autorka reportażu podkreśla również, że dla ukraińskich studentów z Winnicy przygotowano specjalne stypendia. Pieniądze na nie zostały uchwalone przez Radę Miasta Kielc. Studenci z Winnicy w tym roku mogą liczyć na specjalne stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie. Z kolei środki dla Ukraińców z miasta Dnipro zostały zabezpieczone przez marszałka województwa Świętokrzyskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dodatkowe korzyści oferuje też sama uczelnia – jak informuje rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Piotr Burda, rektor często zgadza się na przynajmniej częściowe umarzanie opłat za studia. Stwierdza wręcz: Pomagamy im [Ukraińcowm – red.] w każdy możliwy sposób, aby skończyli studia, aby tutaj zostali, albo ewentualnie wrócili na Ukrainę ze zdobytą wiedzą.

ZOBACZ TAKŻE: MSZ: Polska zapłaci za stypendia 500 studentów z Ukrainy

Reportaż podkreśla gwałtowny wzrost liczby ukraińskich studentów na UJK – w 2014 roku było ich zaledwie trzech, teraz jest ich ponad dwustu. Urzędniczka kieleckiego magistratu podkreśla, że wraz z wzrostem liczby Ukraińców może spaść wysokość stypendiów, ponieważ przekroczą one kwotę przeznaczoną na nie w budżecie miasta.

Kresy.pl / kielce.tvp.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  „Ukraińcy otrzymali dostęp do Kart Polaka i otrzymali inne bonusy. Wśród nich Ukrainka wymienia dostęp do bezpłatnych studiów.” Karty Polaka są dla osób polskiej narodowości ,a za „bezpłatne” studia płacą podatnicy. Przy aktualnych stosunkach pomiędzy Ukrainą ,a Polską długo ta sytuacja się nie utrzyma.

  • tagore
   tagore :

   Zamieszczony poniżej komentarz pochodzący z zaxid.net pierwotnie umieszczony pod tekstem na blogu ukraińskiej posłanki atakującej gubernatora Zakarpacia Pana Moskala za protest przeciwko nowej ustawie oświatowej jest doskonałym podsumowaniem tego Kieleckiego oświatowego
   cudu. „Софія Микитась · Одеса
   Угорці молдовани румини поляки=сидіть тихенько в УКРАЇНІ якщо хочите спокійно жити….А якщо щось не подобається виїзжайте до себе Бо отримаєте по голові ..Живите в нашій країні =сидіть і не рипайтесь ,,,,Прапори угорські негайно познімать Вивіски угорською мовою познімать…Хто живе в УКРАЇНІ повинні дотримуватись порядку і закону….
   Подобається · Відповідь · 6 · 9 год”