Jak poinformowała w czwartek stacja RMF FM, Komenda Główna Policji analizuje możliwość zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami.

RMF FM powołując się na swojego reportera, Krzysztofa Zasadę, informuje w czwartek, że Komenda Główna Policji analizuje możliwość zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami.

Stacja przytacza wyjaśnienia KGP: “chodzi z jednej strony o działania, mające pomóc w pokonaniu zapaści kadrowej, w której znalazła się ta największa służba mundurowa w Polsce, ale nie tylko”. Mieliby także
pomów w “rozpoznaniu  uwarunkowań kulturowych migrantów”.

“Komenda Główna przewiduje, że w związku z wojną w Ukrainie zmieni się struktura świata przestępczego w Polsce. Jak się dowiedział nasz dziennikarz, w kręgu zainteresowania polskiej policji są przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji, ale chodzi także o obywateli innych państw” – informuje RMF FM.

Zobacz też: Ukraińcy będą mogli pracować w polskich urzędach. Tymczasem rządowy portal twierdzi, że to “fejk”

Czytaj: Cudzoziemcy będą służyć w polskiej policji? W Sejmie złożono petycję w tej sprawie

Przypomnijmy, że wstatnie dwa lata to ogromny wzrost nowo powstałych ukraińskich firm na terenie naszego kraju. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w tym czasie zarejestrowano ponad 44,5 tysiąca ukraińskich przedsiębiorstw. W samym 2023 roku powstało 28,6 tysiąca jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli 80% więcej niż w roku poprzednim. Niemal co dziesiąta (9,4%) firma utworzona w 2023 roku należała do Ukraińców. Blisko 3/4 (72%) aktywnych firm prowadzonych przez cudzoziemców w Polsce należy do Ukraińców.

Obecnie 38% wszystkich ukraińskich firm w Polsce prowadzą kobiety. W roku 2022 odsetek ten był jeszcze wyższy, wynosząc 41%, natomiast w 2023 spadł do 37%. To wciąż jednak więcej niż udział polskich kobiet w zakładaniu firm, który wynosi 34%.

Bezpośrednio po wybuchu wojny, w marcu 2022 roku, aż 110 firm założyły ukraińskie kobiety, a już w następnym miesiącu liczba ta wzrosła do 345. Najwięcej nowych przedsiębiorstw (1100) zostało utworzonych przez kobiety z Ukrainy w lipcu 2023 roku.

Przedsiębiorstwa ukraińskie w Polsce działają głównie w branżach budowlanej (24%), informacji i komunikacji (18%), oraz pozostałej działalności usługowej (14%). Różnice w strukturze branżowej są widoczne między firmami prowadzonymi przez mężczyzn i kobiety.

Mężczyźni najczęściej zakładają firmy budowlane (36%), związane z informacją i komunikacją (%), oraz transportem, logistyką i przetwórstwem przemysłowym (po 10%). Natomiast kobiety z Ukrainy częściej prowadzą biznes w dziedzinie usług (32%), informacji i komunikacji (12%), handlu oraz usług administrowania i wspierania (po 10%).

Założenie własnej firmy w Polsce staje się atrakcyjną alternatywą dla pracy na etacie dla przybyszów z Ukrainy. Według danych z końca stycznia 2024 roku, prawie 756 tysięcy Ukraińców było zgłoszonych do ubezpieczenia, z czego około 731 tysięcy pracowało na etacie, na podstawie umowy zlecenia lub agencyjnej. Posiadanie własnej działalności daje możliwość większych zarobków, a także pracy zgodnej z kwalifikacjami i umiejętnościami.

Wielu Ukraińców w polskich firmach zajmuje się prostszymi pracami, które często wiążą się z niższymi wynagrodzeniami. Duża część firm otwieranych w Polsce to kontynuacja działalności prowadzonej już przed wojną na Ukrainie. Niektóre pomysły na nowe firmy powstały właśnie podczas pobytu w Polsce, odpowiadając na potrzeby zarówno polskich, jak i ukraińskich konsumentów.

Kresy.pl/RMF FM

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Jak pisałem kiedyś że nie przyjmuje sie do Policji Polaków by zrobić miejsce dla ukraińców to było że to niemożliwe bo moga tylko obywatele Polski.!!! Jak widac nie tylko.Ponoć to była teoria spiskowa Żydzi rzadzą,ukraińcy w resortach siłowych by trzymac Polaków za twarz.Czy aby to tylko teoria spiskowa?