Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się pozytywnej decyzji przedstawicieli resortów obrony ponad 40 krajów świata w sprawie dostarczania Ukrainie wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

W sobotę z wizytą na Ukrainie przebywa premier Portugalii, Antonio Costa. Wystąpił w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Zełenski wyraził oczekiwanie, że podczas poniedziałkowego spotkania online ministrów obrony 40 państw świata zapadnie decyzja o dostarczaniu Ukrainie amerykańskich wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Czy planujesz zakup lub inwestycję w Bitcoin? Jeśli tak, oto lekcje, które możesz wyciągnąć z tej cyfrowej waluty przed zainwestowaniem w nią.

Nawet jeśli nie kupujesz, nie sprzedajesz, ani nie inwestujesz w Bitcoin, możesz nauczyć się czegoś od tej wirtualnej waluty i stać się bardziej inteligentnym inwestorem. Ta cyfrowa waluta napotkała wiele wzlotów i upadków podczas swojej ostatniej dekady istnienia. Na przykład, Bitcoin zanotował wysoką cenę około 65 000 dolarów za token w kwietniu 2021 roku, po czym spadł o prawie 40% od swojego szczytu.

Być może, szczytowa cena Bitcoina uczyniła go niemożliwym do zignorowania zarówno dla inwestorów, jak i laików. Pomimo doniesień o potencjalnym upadku tej wirtualnej waluty, nadal jest ona szeroko wykorzystywana i przyjmowana. Na przykład, Salwador uczynił tę kryptowalutę legalnym środkiem płatniczym. Niektóre znaczące firmy również przyjmują płatności bitcoinowe. Komunistyczna Kuba również przygotowuje się do uregulowania i uznania Bitcoin.

Rosji zaczyna brakować dronów rozpoznawczych - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Ma to związek z dużym poziomem strat i ograniczonymi wskutek sankcji możliwościami produkcyjnymi.

Rosja usiłowała wykorzystywać na Ukrainie drony do rozpoznawania celów, lecz ze względu na duży poziom strat i ograniczone z powodu sankcji krajowe możliwości produkcyjne zaczyna jej ich brakować - napisano w sobotnim komunikacie brytyjskiego resortu obrony. Zaznaczono, że w wojnie rosyjsko-ukraińskiej bezzałogowe statki powietrzne (UAV) odgrywają kluczową rolę dla obu stron, lecz poziom ich strat jest wysoki.

"Rosja próbowała wdrożyć dopracowaną w Syrii koncepcję 'uderzenia rozpoznawczego', wykorzystania rozpoznawczych UAV do identyfikacji celów, które mają być zaatakowane przez odrzutowce bojowe lub artylerię. Rosja prawdopodobnie doświadcza niedoboru odpowiednich do tego zadania rozpoznawczych UAV, co jest spotęgowane ograniczeniami w krajowych zdolnościach produkcyjnych, wynikającymi z sankcji" - wskazano.

Najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych - oświadczył w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej bierze udział w inauguracji akcji rekrutacyjnej do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przekazał, że jedynie w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje.

W sobotę rozpoczął się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W 32 miejscowościach zaplanowano wojskowe pikniki. Wniosek o powołanie można wypełnić przy stoiskach promocyjno-informacyjnych. "Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych. Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Te zagrożenia są realne" - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak, który bierze udział w Kraśniku (woj.lubelskie) w inauguracji dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. "Najlepsza i najskuteczniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych" - dodał, cytowany przez portal Polsat News.

Minister obrony narodowej przekazał, że tylko w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w niedzielę przemówienie w Radzie Najwyższej Ukrainy. Zaproponował podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia. (więcej…)

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%