Europosłowie wyrazili we wtorek zgodę na zmianę umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Zmiana pozwoli załatać lukę w przepisach, która pozwalała ukraińskim eksporterom na omijanie unijnych przepisów celnych. Jednocześnie Ukraina uzyskała znaczące zwiększenie limitu bezcłowego na mięso drobiowe.

Jak podaje agencja Unian, za rezolucją w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy zagłosowało 444 europosłów. Przeciw było 128 a 74 wstrzymało się od głosu. W myśl tego porozumienia dwie kategorie mięsa drobiowego z Ukrainy, które dotychczas wjeżdżały do UE z pominięciem przepisów celnych, zostaną objęte unijnym kontyngentem taryfowym. Jednocześnie kontyngent ten zostanie zwiększony o 50 tys. ton. Obecnie wynosi on 18,4 ton a w 2021 roku miał zwiększyć się do 20 tys. ton. Dopiero po przekroczeniu podwyższonego limitu ukraińskie mięso zostanie obłożone unijnym cłem.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

791 PLN    (3.59%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednocześnie w rezolucji wezwano Ukrainę do przestrzegania umowy handlowej z UE a także wymogów w zakresie jakości i bezpieczeństwa żywności.

Zmiana umowy handlowej została wynegocjowana przez Komisję Europejską i Ukrainę w marcu tego roku. Wejdzie ona w życie po zatwierdzeniu jej przez Radę Europejską i ratyfikowaniu przez Ukrainę.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, ukraińscy eksporterzy mięsa drobiowego znaleźli lukę w unijnych przepisach polegającą na tym, że wwóz tzw. fileta z kością do UE jest objęty zerową stawką celną. W związku z tym na unijne rynki zaczęły trafiać filety z kurcząt z niewielkim elementem kostnym. „Po niewielkiej obróbce w UE sprzedawano je na rynku unijnym jako piersi drobiowe, uznawane za produkt wysoce wrażliwy i objęte kontyngentem taryfowym. Te nietypowe kawałki mięsa drobiowego wymyślono wyłącznie w celu zakwalifikowania ich do bezcłowych pozycji taryfowych w ramach DCFTA” – stwierdzono w Brukseli. W 2018 roku do UE trafiło z Ukrainy ponad 55 tys. ton takich wyrobów – kilkanaście razy więcej niż dwa lata wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: Producenci drobiu alarmują: rośnie nieuczciwa konkurencja z Ukrainy

Kresy.pl / Unian / rp.pl / europarl.europa.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz