Europosłowie wyrazili we wtorek zgodę na zmianę umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Zmiana pozwoli załatać lukę w przepisach, która pozwalała ukraińskim eksporterom na omijanie unijnych przepisów celnych. Jednocześnie Ukraina uzyskała znaczące zwiększenie limitu bezcłowego na mięso drobiowe.

Jak podaje agencja Unian, za rezolucją w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy zagłosowało 444 europosłów. Przeciw było 128 a 74 wstrzymało się od głosu. W myśl tego porozumienia dwie kategorie mięsa drobiowego z Ukrainy, które dotychczas wjeżdżały do UE z pominięciem przepisów celnych, zostaną objęte unijnym kontyngentem taryfowym. Jednocześnie kontyngent ten zostanie zwiększony o 50 tys. ton. Obecnie wynosi on 18,4 ton a w 2021 roku miał zwiększyć się do 20 tys. ton. Dopiero po przekroczeniu podwyższonego limitu ukraińskie mięso zostanie obłożone unijnym cłem.

Jednocześnie w rezolucji wezwano Ukrainę do przestrzegania umowy handlowej z UE a także wymogów w zakresie jakości i bezpieczeństwa żywności.

Zmiana umowy handlowej została wynegocjowana przez Komisję Europejską i Ukrainę w marcu tego roku. Wejdzie ona w życie po zatwierdzeniu jej przez Radę Europejską i ratyfikowaniu przez Ukrainę.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, ukraińscy eksporterzy mięsa drobiowego znaleźli lukę w unijnych przepisach polegającą na tym, że wwóz tzw. fileta z kością do UE jest objęty zerową stawką celną. W związku z tym na unijne rynki zaczęły trafiać filety z kurcząt z niewielkim elementem kostnym. “Po niewielkiej obróbce w UE sprzedawano je na rynku unijnym jako piersi drobiowe, uznawane za produkt wysoce wrażliwy i objęte kontyngentem taryfowym. Te nietypowe kawałki mięsa drobiowego wymyślono wyłącznie w celu zakwalifikowania ich do bezcłowych pozycji taryfowych w ramach DCFTA” – stwierdzono w Brukseli. W 2018 roku do UE trafiło z Ukrainy ponad 55 tys. ton takich wyrobów – kilkanaście razy więcej niż dwa lata wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: Producenci drobiu alarmują: rośnie nieuczciwa konkurencja z Ukrainy

Kresy.pl / Unian / rp.pl / europarl.europa.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply