Francja i Hiszpania najbardziej skorzystają w PE po Brexicie. Polska znalazła się wśród krajów, które będą miały jednego eurodeputowanego więcej.

Komisja konstytucyjna Parlamentu Europejskiego zdecydowała we wtorek o podziale miejsc, które zwolnią się w Europarlamencie po Brexicie. – podaje Euobserver. Za przyjęciem propozycji głosowało 20 europosłów, 4 było przeciw.

Według propozycji komisji 27 z 73 wakatów zostanie rozdzielonych pomiędzy pozostałe państwa członkowskie UE. 46 miejsc pozostanie nieobsadzonych i będzie stanowić rezerwę na wypadek przyjęcia w przyszłości nowych członków UE.

Najbardziej na Brexicie skorzystają w PE Francja i Hiszpania, które uzyskają po 5 nowych mandatów. O 3 zwiększy się liczba eurodeputowanych Włoch oraz Holandii. Irlandia zyska 2 miejsca, natomiast Dania, Estonia, Chorwacja, Austria, Polska, Rumunia, Słowacja, Finlandia i Szwecja po jednym. Pozostałe kraje, w tym Niemcy, które posiadają maksymalną możliwą liczbę eurodeputowanych (96), zachowają swój obecny stan posiadania.

Nowe miejsca zostaną przyznane dopiero w następnej kadencji Europarlamentu, która zacznie się po wyborach w maju 2019 roku.

Nierówny podział wakatów jest spowodowany tym, iż dotychczasowy podział był uznawany za niesprawiedliwy z powodu zmian demograficznych, które nastąpiły w krajach unijnych.

W decyzji komisji mówi się także o możliwości powołania listy ogólnoeuropejskiej w wyborach do PE. W ostatnim czasie pomysł ten usilnie promował prezydent Francji Emmanuel Macron. Propozycja taka musiałaby jednak znaleźć poparcie rządów krajów członkowskich, ponieważ obecnie nie ma podstawy prawnej do utworzenia takiej listy.

Jak podaje PAP, propozycję komisji musi jeszcze przyjąć cały Parlament Europejski. Później dokumentem zajmie się Rada Europejska, która może zmienić podział miejsc. Z Rady Europejskiej projekt wróci do PE, który zatwierdza ostateczną decyzję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Europejski anuluje procedurę przeciwko Polsce wynikającą z art. 7?

Kresy.pl / Euobserver / PAP

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz