Zarządzanie rosyjskimi aktywami zagranicznych właścicieli, których kontrola została zawieszona na mocy nowych przepisów, przejmą rosyjskie firmy poszkodowane przez sankcje państw zachodnich.

Możliwość przejęcia kontroli nad własnością podmiotów z tak zwanych “państwa nieprzyjaznych” w Rosji wprowadził nowy dekret prezydenta Władimira Putina, jaki został podpisany we wtorek. W dalszej perspektywie konrtolę nad tymi aktywami mogą przejmować rosyjskie firmy, które ucierpiały w wyniku działań tychże nieprzyjaznych państw, powiedział wiceminister finansów Aleksiej Mojsiejew, na którego powołała się w czwartek agencja informacyjna Interfax.

Nowy dekret zastosowano już w stosunku do należących do kapitału niemieckiego spółek Fortum i Unipro. Pakiety kontrolne w tych spółkach zostały tymczasowo przez rosyjską Federalną Agencję Zarządzania Mieniem. Jak powiedział dziennikarzom Mojsiejew, Federalna Agencja „w całości wykonała swoje zadania, ponownie wybrała zarząd, mianowała nowych dyrektorów” dwóch spółek.

26 kwietnia okazało się, że nowi menedżerowie zarówno w Fortum, jak i Unipro reprezentują spółki z grupy Rosniefty (odpowiednio Wiaczesław Kożewnikow i Wasilij Nikonow). „Projekt prezydenckiego dekretu jest taki, że w rzeczywistości zarządzaniem zajmie się firma, która ucierpiała ze srtony nieprzyjaznych krajów” – przekazał wiceminister.

We wrześniu niemiecki rząd na podstawie ustawy o bezpieczeństwie energetycznym objął Rosnieft Deutschland GmbH i RN Refining & Marketing GmbH w zarząd powierniczy. Tym samym Federalna Agencja ds. Siecie przejęła kontrolę nad spółką zależną Rosniefty i jej udziałami w trzech rafineriach ropy naftowej: PCK Raffinerie (Schwedt), MiRo (Karlsruhe) i Bayernoil (Vogburg).

Rosneft Deutschland odpowiada za około 12 proc. mocy przerobowej ropy naftowej i jest jednym z największych graczy na lokalnym rynku paliw. Niemiecki rząd tłumaczył swoje działania koniecznością zapewnienia nieprzerwanych dostaw ropy do kraju w obliczu bezprecedensowego kryzysu energetycznego wywołanego konfliktem na Ukrainie. Rosyjskie kierownictwo Rosniefty ripostowało, że w całości wywiązała się ze swoich zobowiązań w zakresie zamówień na niemieckim rynku.

W marcu 2023 r. niemiecki Naczelny Sąd Administracyjny uznał prawomocne przekazanie państwu trzech rafinerii Rosniefti w celu zarządzania powierniczego, odrzucając tym samym roszczenia Rosjan. Niemcy szykują się obecnie do sprzedaży tych aktywów. Jeszcze we wrześniu zainteresowanie przejęciem rafinerii w Schwedt wyraził Polski Koncern Naftowy Orlen.

interfax.ru/kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply