Litewski rząd zatwierdził w środę plan ewakuacji ludności na wypadek awarii w budowanej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, która znajduje się zaledwie około 50 kilometrów od Wilna. – podała agencja LETA.

Plan przewiduje ewakuację 6 tys. mieszkańców Litwy mieszkających w promieniu 30 kilometrów od Ostrowca w razie poważnej awarii w tym obiekcie.Obszar ten, nazwany „aktywną strefą ochronną”, obejmuje tereny w rejonach wileńskim i solecznickim.

Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że plan został opracowany z uwzględnieniem najbardziej niekorzystnych okoliczności awarii w elektrowni, takich jak wielkość awarii i niekorzystne warunki pogodowe.

Litewskie władze wyznaczyły także „strefę ochrony prewencyjnej”, która obejmuje tereny w odległości do 100 kilometrów od Ostrowca. W jej obrębie mają być podejmowane inne środki bezpieczeństwa.

Szacowany koszt ewakuacji ludności w razie wypadku w elektrowni w Ostrowcu ma wynieść około 20 milionów euro.

Litwa jest głównym krytykiem budowy obiektu w Ostrowcu. Władze w Wilnie twierdzą, że projekt ten nie spełnia międzynarodowych standardów bezpieczeństwa. Mińsk odrzuca tę krytykę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, elektrownię atomową w pobliżu Ostrowca buduje rosyjski Rosatom. Pierwszy blok elektrowni ma zostać ukończony do końca 2019 roku, a drugi w 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: Elektrownia w Ostrowcu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Kresy.pl / LETA

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz