Minister spraw zagranicznych Litwy odwiedził Białoruś

Szef MSZ Litwy Linas Linkevicius przybył w poniedziałek z trzydniową roboczą wizytą na Białoruś. Jest to pierwsza od czterech lat wizyta szefa litewskiej dyplomacji u południowego sąsiada świadcząca o postępującym ociepleniu stosunków pomiędzy oboma krajami.

Zmiana tonu Wilna była zauważalna w słowach Linkeviciusa spotkaniu z przedstawicielami mniejszości litewskiej w Rymdiunach. „Jesteśmy sąsiadami i powinniśmy komunikować się, rozmawiać, szanować się nawzajem, myśląc o przyszłości, chociaż mając różnice polityczne, co również nie jest tajemnicą. Ale to nie jest problem. Powinniśmy rozmawiać o tym otwarcie, jak przystało na sąsiadów” – mówił Linkevicius.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

We wtorek Linkevicius spotkał się z premierem Białorusi Siergiejem Rumasem i ze swoim białoruskim odpowiednikiem Władimirem Makiejem. Na spotkaniu z premierem Białorusi szef litewskiej dyplomacji mówił, że „nastał czas dla bardziej intensywnych stosunków, kontaktów i otwartej rozmowy” z Białorusią. Rumas podkreślał, że Białoruś i Litwa to kraje sąsiadujące, a bliskość rynków, historycznie rozwinięte głębokie więzi kulturowe tworzą solidne podstawy, które pozwalają budować korzystną dla obu stron współpracę.

Na spotkaniu z Makiejem Linkevicius zaoferował stronie białoruskiej możliwość intensywnego wykorzystania litewskiej infrastruktury dla regularnych dostaw ropy i gazu na Białoruś. Ze swojej strony Makiej deklarował gotowość do kompromisowego rozwiązywania spornych kwestii. Jedną z takich spraw jest budowa przez Białoruś elektrowni atomowej w Ostrowcu, zaledwie 50 km od Wilna. Litwa przez długi czas sprzeciwiała się temu projektowi, lecz ostatnio zmieniła ton. Linkevicius wezwał Białoruś do stosowania się do międzynarodowych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w energetyce atomowej. W odpowiedzi Makiej zapewniał, że Białorusini są gotowi na omówienie takich rekomendacji.

Jak podaje agencja Biełta, dalszemu rozwojowi relacji między Litwą a Białorusią ma służyć zaplanowane na 14-15 maja br. białorusko-litewskie forum w Kłajpedzie. Linkevicius zaprosił na nie szefa białoruskiego rządu.

W poniedziałek portal Baltic Times podał, że zadowolenie z ożywienia dialogu między Wilnem a Mińskiem wyraził w telefonicznej rozmowie z Linkeviciusem zastępca sekretarza stanu USA Philip T. Reeker.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Premier Litwy chce utrzymania dialogu z Białorusią

Kresy.pl / Biełta / Baltic Times

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz