Ukraina zainteresowana gazem kaspijskim z Turcji

Podczas wizyty tureckiego prezydenta na Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził zainteresowanie sprowadzaniem gazu przez Turcję, poprzez Gazociąg Transanatolijski. Oba kraje podpisały też porozumienie ramowe o współpracy w sektorze obronnym.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek z wizytą na Ukrainę przybył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. W trakcie wizyty, po rozmowach delegacji obu krajów, Ukraina i Turcja podpisały porozumienie ramowe o współpracy w sektorze obronnym. Podpisy pod tym dokumentem złożyli turecki minister finansów i skarbu Berat Albayrak oraz ukraiński minister obrony Andrij Zahorodniuk.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Porozumienie ma na celu uproszczenie zasada współpracy ukraińsko-tureckiej w sferze obronnej, na zasadzie wzajemności. Jak podało Ministerstwo Obrony Ukrainy, dokument ustanawia podstawy prawne dla rozszerzenia tej współpracy. Strona turecka ma też przeznaczyć równowartość prawie 36 mln dol. na zakup tureckich towarów wojskowego i podwójnego przeznaczenia na potrzeby ukraińskiego wojska.

Minister Zahorodniuk podkreślił, że współpraca w sferach przemysłu obronnego i wojskowości między obu krajami opiera się na przyjacielskich relacjach, konstruktywnym dialogu, wzajemnym szacunku. Jest też ważną częścią strategicznego partnerstwa między obu krajami. Zaznaczył też, że współpraca na polu uzbrojenia i sprzętu wojskowego jest jednym z kluczowych elementów rozwoju zdolności obronnych obu krajów. Minister podziękował też Turkom za wszechstronne wspieranie ukraińskich sił zbrojnych, w tym za rehabilitację ukraińskich żołnierzy i ich rodzin. Jak poinformował, od 2016 roku w Turcji za darmo rehabilitacji poddano około 800 Ukraińców.

Wyraził też nadzieję, że przyszła współpraca wzmocni bezpieczeństwo w regionie. Wskazał w tym względzie na „wymianę informacji o sytuacji morskiej w regionie Morza Czarnego oraz wzmocnienie zdolności obrony powietrznej poprzez wspólny udział” w natowskim programie wymiany danych sytuacyjnych dotyczących przestrzeni powietrznej. Dodał, że wkrótce z rewizytą uda się do Turcji delegacja ukraińska, z udziałem przedstawicieli resortu obrony i firm zbrojeniowych. Z kolei w marcu do Kijowa ma przyjechać turecki minister obrony, celem omówienia „pierwszych kroków w kierunku praktycznego wdrożenia założeń” podpisanego porozumienia.

Ponadto, podczas wizyty prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj jest zainteresowany w dostawach gazu kaspijskiego poprzez Turcję i Gazociąg Transanatolijski (TANAP).

– Kwestia dywersyfikacji dostaw gazu jest dla nas ważna – powiedział w poniedziałek po spotkaniu z Erdoganem Zełenski. – Omawialiśmy możliwość transportowania na Ukrainę gazu kaspijskiego poprzez rurociąg TANAP, przez odpowiednie konektory.

Przeczytaj także: Erdogan użył w Kijowie banderowskiego pozdrowienia [+VIDEO]

W 2019 roku Ukraina zwiększyła import gazy o 34,4 proc., do 14 mld m sześc. W szczególności, w ciągu ubiegłego roku importowała 9,15 mld m. sześc. poprzez połączenie ze Słowacją. Ukraina Zakupiła też 1,4 mld m. sześc. gazu od Polski oraz 3,67 mld m. sześc. od Węgier.

Przeczytaj: Ukraina gotowa importować z Polski 6,6 mld sześciennych gazu rocznie

Czytaj również: Ukraina uruchomiła wirtualny rewers gazu z Polski

Zełenski i Erdogan podpisali też wspólne oświadczenie dotyczące priorytetowych kwestii rozwijania strategicznego partnerstwa ukraińsko-tureckiego. Według oficjalnego komunikatu strony ukraińskiej, Ukraina i Turcja zgodziły się przyspieszyć prace nad tekstem umowy o wolnym handlu, a także na zacieśnienie współpracy w sektorach transportu, energetyki i lotnictwa.

Unian / president.gov.ua / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz