Ukraina może rocznie importować z Polski 6,6 miliarda metrów sześciennych gazu, a kolejne 3,2 miliarda metrów sześciennych może otrzymać od Polski w ramach wirtualnego rewersu – podają ukraińskie media powołując się na facebookowy wpis Serhija Makohona, dyrektora generalnego firmy „Operator HTC”, operatora ukraińskiej sieci przesyłu gazu.

Według Makohona „Operator HTC” jest gotów przyjąć do 6,6 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie z Polski. „Jedyne pytanie dotyczy tego, czy jest odpowiednia ilość gazu i ciśnienie ze strony polskiej” – napisał ukraiński menedżer.

Szef „Operator HTC” przypomniał, że dostawy z Polski mogą być realizowane na dwóch dostępnych połączeniach z polską siecią: w Drozdowiczach i i Hermanowicach.

„6,6 miliarda metrów sześciennych to nawet więcej niż obecna pojemność terminalu LNG w Świnoujściu (5 miliardów metrów sześciennych). Przy całkowitym zapotrzebowaniu na import wynoszącym 8–9 miliardów metrów sześciennych, obecna zdolność pokrywa do 80% całkowitego importu” – stwierdził Makohon.

Dyrektor generalny „Operator GTC” dodał, że po podpisaniu bezpośredniej umowy między operatorami sieci przesyłowych pojawiła się możliwość „wirtualnego importu” gazu z Polski. Chodzi o rosyjski gaz, przesyłany do Polski tranzytem przez Ukrainę. Zdaniem Makohona Ukraina mogłaby z niego korzystać w ramach „wirtualnego importu”.

„Dziś do Polski przepływa przez nas 9 milionów metrów sześciennych dziennie, więc te same 9 milionów metrów sześciennych można zaimportować za pomocą mechanizmu wirtualnego rewersu. A to 3,2 miliarda metrów sześciennych rocznie” – zauważył Makohon.

Zdaniem Makohona opisane przez niego możliwości sprawiają, iż nie jest konieczna budowa nowego interkonektora pomiędzy Polską a Ukrainą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w pierwszych 8 miesiącach 2019 roku Ukraińcy sprowadzili łącznie 9,603 mld metrów sześciennych gazu ziemnego przy czym najwięcej, to jest 5,966 mld m sześć. ze Słowacji. Na drugim miejscu wśród państw, z których Ukraina importowała gaz, znalazły się Węgry z 2,676 mld m sześć gazu. Był to głównie rosyjski gaz sprowadzany rewersem. Trzecie miejsce wśród ukraińskich dostawców zajęła Polska. Ukraina kupiła od naszego państwa w omawianym okresie 960 mln m sześc. surowca.

PRZECZYTAJ: Ukraina zwiększyła import gazu z Polski

Kresy.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz