Erdogan użył w Kijowie banderowskiego pozdrowienia [+VIDEO]

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przyleciał w poniedziałek do Kijowa z oficjalną wizytą. Podczas ceremonii powitania zgodnie z protokołem użył banderowskiego pozdrowienia.

Wideo z fragmentem ceremonii powitania przed Pałacem Maryńskim w Kijowie zamieścił na YouTube portal Ukraińska Prawda. Na nagraniu widać, jak Erdogan, któremu towarzyszy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zatrzymuje się przed kompanią honorową i pozdrawia żołnierzy hasłem „Sława Ukrajini!” (chwała Ukrainie), a żołnierze odpowiadają „herojam sława!” (chwała bohaterom). Ukraińska Prawda nazywa to „patriotycznym pozdrowieniem”.

Agencja Anadolu podała, że turecki prezydent przyjechał na Ukrainę, by omówić ze stroną ukraińską kwestie dwustronne i regionalne, możliwości pogłębienia współpracy turecko-ukraińskiej a także sytuację Tatarów Krymskich. Erdogan i Zełenski wezmą też udział w forum biznesowym Turcja-Ukraina.

Jak pisaliśmy, złożenie wizyty na Ukrainie przez polityka najwyższej rangi zgodnie z ukraińskim protokołem wiąże się z uroczystością powitania, w trakcie której gość powinien pozdrowić kompanię honorową ukraińskiego wojska słowami „Sława Ukrajini”, na co żołnierze odpowiadają „herojam sława!”. Było to organizacyjne pozdrowienie ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. W październiku 2018 roku stało się ono oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji. W listopadzie 2018 roku Angela Merkel zignorowała ten protokół pozdrawiając żołnierzy starym zawołaniem „Witaju wojiny!”. Miesiąc później prezydent Litwy użyła już banderowskiego pozdrowienia.

Przypomnijmy, że w podobnej sytuacji znajdzie się Andrzej Duda, jeśli przyjmie zaproszenie Zełenskiego do złożenia w tym roku wizyty na Ukrainie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Anadolu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz