Holendrzy już w sierpniu rozpoczną szkolenie ukraińskich pilotów wojskowych. Taką deklarację złożył prezydentowi Ukrainy premier Holandii.

W ramach szczytu NATO w Wilnie, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z urzędującym wciąż premier Holandii, Markiem Rutte. Po spotkaniu oświadczył, że Holendrzy już w sierpniu rozpoczną szkolenie ukraińskich pilotów wojskowych.

Według Zełenskiego, z szefem holenderskiego rządu uzgodniono też konkretny wkład Holandii we wzmocnienie obrony powietrznej i artylerii Ukrainy.

„Konkretne rzeczy. Na sierpień umówiliśmy się rozpocząć szkolenie pilotów. Zbliżamy się do decyzji w sprawie nowoczesnego lotnictwa dla Ukrainy” – powiedział ukraiński prezydent. Podziękował też Holandii za wsparcie na rzecz przyjęcia Ukrainy do NATO.

Z kolei ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow oświadczył, że ukraińscy piloci opanują pilotowanie F-16 tak szybko, jak to będzie możliwe.

Koalicja jedenastu państw podpisała memorandum dotyczące określenia warunków szkolenia ukraińskich pilotów wojskowych na myśliwcach F-16. Są to: Dania, Holandia, Belgia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja i Wielka Brytania. Nie określono jednak, kiedy zachodnie myśliwce miałyby trafić na Ukrainę. Szkolenia mają ruszyć w sierpniu br., a centrum szkoleniowe zostanie zlokalizowane w Rumunii. Tam tez zostaną dyslokowane szkoleniowe samoloty F-16.

Czytaj także: Polska chce szkolić ukraiński personel techniczny F-16

Zobacz: Producent F-16 chce pomóc Ukrainie w szkoleniu

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Rumunia stworzy regionalne centrum szkolenia na myśliwcach F-16, które udostępni także ukraińskim pilotom.

Już wcześniej informowaliśmy, że państwa należące do tzw. koalicji myśliwców rozważają Rumunię jako potencjalne miejsce szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16

Przypomnijmy, holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że centrum szkoleniowe powstanie w jednym ze wschodnich państw członkowskich NATO. Holandia pracuje obecnie nad planem szkolenia Ukraińców na F-16 wspólnie z Danią i przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Unian / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply