Szef MSZ jedzie do Lwowa

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w sobotę rozpoczyna dwudniową wizytę we Lwowie. Ma m.in. spotkać się z przedstawicielami Polaków, hierarchami archidiecezji lwowskiej, a także złożyć kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji we Lwowie rozpocznie się w sobotę od narady konsularnej w tamtejszym Konsulacie Generalnym RP. Z kolei wieczorem szef MSZ spotka się z liderami środowisk polskich Lwowa i okręgu lwowskiego.

W niedzielę Waszczykowski będzie uczestniczył we mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny. Spotka się także z zakonnikami (oo. oblatami) i złoży kwiaty przed pomnikiem ofiar zbrodni komunizmu. Następnie odbędzie „wizję lokalną” w muzeum “Więzienie na Łąckiego”.

Przypomnijmy, że lwowscy Polacy od dawna alarmują, że w dawnych więzieniach przy ulicach Gródeckiej i Łąckiego widnieją tablice „ku czci ofiar sowieckiego, niemieckiego i polskiego okupacyjnych reżimów”. Na stronie internetowej istniejącego w dawnym więzieniu muzeum zamieszczono treść, w której stwierdzono, że ma ono przypominać m.in. o okrucieństwach polskiego reżimu okupacyjnego. Polskę postawiono tam w jednym szeregu z ZSRR i III Rzeszą.

Przeczytaj: „Polski reżim okupacyjny” według Ukrainy. Poseł Liroy-Marzec interweniuje w MSZ [+FOTO]

Później szef polskiego MSZ uda się do Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (zwanej potocznie katedrą łacińską) i kurii metropolitalnej. Minister Waszczykowski spotka się tam z hierarchami archidiecezji lwowskiej.

Przeczytaj: Metropolita lwowski skrytykował ukraińskie władze: zrobiły to samo, co komuniści

Zobacz: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Czytaj również: Waszczykowski: nic nie wiedziałem o dyskryminacji Kościoła katolickiego na Ukrainie [+VIDEO]

W programie wizyty są również odwiedziny na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie wraz z delegacją złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarzu Orląt), a także przy pomniku Ukraińskiej Armii Galicyjskiej. Zaplanowano także wizytę w lwowskim kościele św. Antoniego Padewskiego, robocze spotkanie w Konsulacie Generalnym RP z przedstawicielami miejscowych władz oraz wizytę na placu budowy Domu Polskiego.

Wcześniej, mówiąc o swojej planowanej wizycie we Lwowie Waszczykowski mówił, że chce „porozmawiać szerzej na temat sytuacji Polaków, na temat relacji polsko-ukraińskich, szczególnie relacji historycznych”.

Parę tygodni temu szef MSZ Witold Waszczykowski otwarcie deklarował chęć sojuszu z Kijowem, jednak w czwartek zapowiedział, że zostaną uruchomione procedury, które nie dopuszczą ludzi, zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Przy okazji powiedział, że będzie się zastanawiał, „czy rekomendować polskiemu prezydentowi wizytę na Ukrainie w tej chwili”. – Nie możemy się zgodzić na narrację ukraińską, że kwestie historyczne mają symetrię – powiedział.

Przeczytaj: Waszczykowski: Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą

W nocy z piątku na sobotę MSZ Ukrainy oficjalnie skomentowało wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji nt. polityki względem Kijowa.

– Chcielibyśmy podkreślić, że na Ukrainie nie ma antypolskich nastrojów, większość Ukraińców odnosi się do Polski absolutnie pozytywnie, pomimo rozbieżności w ocenach złożonej przeszłości historycznej – oświadcza MSZ Ukrainy. Dodaje, że w ukraińskim społeczeństwie jest zrozumienie dla potrzeby dalszego wzmacniania wzajemnej współpracy z Polską, „zarówno w interesach obu narodów, jak i całej Europy”. – Jesteśmy przekonani, że musimy dążyć do pojednania drogą wzajemnego poznania, a nie narzucania swojego punktu widzenia.

PRZECZYTAJ: Rzymkowski (K’15) dla Kresów.pl: z Ukrainą trzeba rozmawiać ostro i mocno

Wcześniej szef Ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, komentując wypowiedź szefa polskiej dyplomacji oskarżył Polskę o „imperialistyczne zapędy”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prof. Żaryn: Ukraina nie chce należeć do rzymskiej cywilizacji

Msz.gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply