Ukraińska firma Etnodim przeprosiła za wypuszczenie koszuli ze znakiem Polski Walczącej i wycofała ją z kolekcji. Powodem było oburzenie Ukraińców, którzy twierdzą, że AK dopuszczała się “zbrodni na ludności cywilnej na Wołyniu”. Oburzył ich też fakt, że AK walczyła z UPA.

Ukraińska firma Etnodim wypuściła międzynarodową kolekcję (dziś już bez polskiej koszuli). Znalazły się tam hafty charakterystyczne dla symboliki i kultury USA, Wielkiej Brytanii, Litwy czy Estonii. “Pragniemy oddać hołd i wyrazić szacunek wszystkim, którzy stanęli w obronie wolności, niezależnie od momentu w historii i kraju zamieszkania. Ci bohaterowie oddali swoje życie, aby zbudować wolny i sprawiedliwy świat. Dedykowany odważnym tego świata…” – w ten sposób firma reklamuje kolekcję poświęconą ochotnikom z walczącego na Ukrainie Legionu Międzynarodowego. Dochód ze sprzedaży koszul ma zostać przeznaczony na zakup sprzętu łączności dla sił ukraińskich.

Z kolekcji zniknęła jednak koszulka ze znakiem Polski Walczącej. Jej prezentacja wywołała bowiem oburzenie w ukraińskich mediach społecznościowych.

18 kwietnia na ukraińskim portalu kp.ua opublikowano tekst pt. “ETNODIM przeprosił za wypuszczenie haftowanej koszuli poświęconej polskiej armii walczącej z UPA”. Stwierdzono w nim, że koszulka miała symbol “polskiej Armii Krajowej, która walczyła z UPA i znana jest z czystek etnicznych na Ukraińcach”.

“Armia Krajowa to podziemne siły zbrojne Polski, które powstały w 1939 roku i podlegały Rządowi RP na uchodźstwie w Londynie. Była to jedna z najliczniejszych i najlepiej zorganizowanych ‘armii podziemnych’ w ówczesnej Europie. Znana jest z mordów na cywilnej ludności ukraińskiej na Wołyniu” – napisano w tekście.

Burzę wokół koszul Etnodim wywołał na Facebooku Oleg Słabospycki, członek zarządu Krajowego Związku Młodzieży Ukraińskiej. “ETNODIM zaprezentował haftowaną koszulę… na cześć Armii Krajowej, która podczas II wojny światowej walczyła z UPA i znana jest z mordów na ukraińskiej ludności cywilnej na Wołyniu. Postradaliście rozum?” – stwierdził.

Przeczytaj: Ukraiński portal: Polska wbrew prawdzie historycznej chce przymusić Ukrainę do pokajania się za rzeź wołyńską

Zobacz: MEN chce uczyć o “konflikcie polsko-ukraińskim”, a nie o ludobójstwie Polaków na Wołyniu

Ukraińskie media określiły fakt wypuszczenia koszulki mianem “skandalu”. “Walczyła z UPA i zabijała Ukraińców” – stwierdzono np. w materiale na portalu Obozrevatel.

W efekcie marka Etodim przeprosiła za wypuszczenie haftowanej koszuli. “Historia kryje w sobie wiele bólu. A kiedy mówimy o przeszłości, mogą to być czyjeś symbole walki które są równocześnie naszą raną. Dokładnie taki jest symbol przedstawiony na jednej z koszul. Rozumiejąc to doświadczenie, chcemy powiedzieć, że nie powinno go być na hafcie” – oświadczyła ukraińska firma na Instagramie.

Zobacz także: Wjatrowycz oskarżył AK o mordowanie Polaków

Podobne twierdzenia na temat rzekomych “mordów AK na ukraińskiej ludności cywilnej” są powszechne w ukraińskiej przestrzeni publicznej.

Ukraińskie media opisując wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy Krwawej Niedzieli pisały o „tragedii wołyńskiej” i „wzajemnych czystkach etnicznych”.

W ubiegłym roku portal ukraińskiej telewizji Espresso informował o wizycie ówczesnego  premiera Polski, Mateusza Morawieckiego na Ukrainie. W materiale stwierdzono, że „tragedia wołyńska” to „wzajemnie czystki etniczne polskiej oraz ukraińskiej ludności, dokonane przez UPA oraz Armię Krajową przy udziale polskich batalionów pomocniczych (Schutzmannschaft), sowieckich partyzantów oraz ukraińskiej i polskiej ludności cywilnej w 1943 r. podczas II wojny światowej na Wołyniu. Chodzi o dziesiątki tysięcy zabitych”.

Portal zaxid.net opisywał z kolei wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Polski prezydent spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Łucku. „Przywódcy czczą pamięć ofiar II wojny światowej i 80. rocznicę tragedii wołyńskiej” – czytamy. W dalszej części artykułu także stwierdzono, że „Tragedia Wołyńska z lat 1943-44 to wzajemna czystka etniczna zwaśnionej ludności polskiej i ukraińskiej. Czystki etniczne zostały przeprowadzone przez Ukraińską Powstańczą Armię i Armię Krajową”.

Czytaj: Ukraiński historyk: zbrodnia w Puźnikach to wina AK i Polaków, którzy poszli na współpracę z sowietami

Zobacz: Ukraińskie dzieci będą uczyć się w Polsce historii według przygotowanego na Ukrainie „komponentu ukraińskiego”

tnodim.ua / kp.ua / news.obozrevatel.com / espreso.tv /

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Co się dziwić ,tak ich uczą historii,że zbrodniarzy mają za “bohaterów” a tych co z nimi walczyli za ….zbrodniarzy.Kolejny “przyjazny ” gest.A teraz porównajcie jak MPiK wypuscił poduszki z podobizną Bandery? “Młodym i wykształconym” oraz jch wyborczym guru to nie przeszkodziło.? Żadnego sprzeciwu.

  • franciszekk
   franciszekk :

   Za to “bracia” Ukraińcy dla budowania braterskich, przyjaznych relacji z Polakami robią takie gesty jak ten poniżej!.
   Na elewacji polskiej szkoły Rada Miasta Lwowa umieściła popiersie jednego z największych krwawych rzeźników cywilnej bezbronnej polskiej ludności po napaści na II RP hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR!.
   Ukraińcy byli jako kolejno 3-ci którzy masakrowali bezbronna polską ludność w czasie II wojny światowej!.
   W Polsce funkcjonuje takie powiedzenie cyt. “Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy”.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

   • jaro7
    jaro7 :

    Jak sie ma takie “elyty” to nie dziwne!!!!!!!!!!!!!!!!”Krzysztof Baliński przypomina kto jest kim:

    Donald Tusk – “Polska to nienormalność.”

    Szymon Hołownia – “Niemcy w ramach reparacji dla Polski mają uzbroić ukrainę”.

    Władysław Kosiniak-Kamysz – “utworzenie unii polsko ukraińskiej ukropolin”.

    Adam Bodnar – “Naród Polski uczestniczył w realizowaniu holokaustu”.

    Bartłomiej Sienkiewicz – “Byłem członkiem rządu państwa teoretycznego o programie h.. du.a i kamieni kupa”.

    Radek Applebaum-Sikorski – “W Kijowie oświadczył, że tak jak jego poprzednik będzie sługą narodu ukraińskiego”

    Paweł Kowal – “Sprzeciwił się jakiemukolwiek upamiętnianiu ofiar Rzezi Wołyńskiej. Dla mnie nie ma rozróżnienia między interesem Polski a ukrainy”.

    Marek Sawicki – “Autor pomysłu wykupienia przez Państwo Polskie i wyremontowania 200 tyś. opuszczonych chłopskich chałup i przekazania ich ukraińskim przesiedleńcom”
    Na polskiej scenie politycznej jest bardzo wielu ludzi o etnicznym pochodzeniu ukraińskim, żydowskim prezentujących “jednomyślność nieznaną od czasu “Okrągłego Stołu”, którzy licytyją się NIE o interes narodowy Polski ale o to kto sprawniej ma rządzić Polakami w interesie ukrainy i ukraińców.

    Pion śledczy IPN nie osądził ani jednego zbrodniarza UPA.
    Co więcej, wszystkich zbrodniarzy UPA skazanych w PRL zrehabilitował i zaliczył do osób represjonowanych ze względów politycznych a straty wśród zbrodniarzy UPA zaliczył do strat polskiego podziemia.

    Ukraińcy mają ogromne wpływy w każdej partii politycznej a najwięcej z nich pojawiło się w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Frasyniuk, Siemioniak, Onyszkiewycz…

    To Stalin po 45 roku przekazał władzę w Polsce żydom i ukraińcom.

    Dlatego nie mamy stosunków międzynarodowych Polski z innymi krajami a zamiast relacji Polski i Ukrany są relacje ukraińsko-ukraińskie a z USA stosunki żydowsko-żydowskie, z Niemcami niemiecko-niemieckie.”

    • franciszekk
     franciszekk :

     To nie są polskie Elity!
     Polskie elity zostały doszczętnie zniszczone do przysłowiowego pnia w czasie II wojny światowej i w kołchozie ZSRR!
     Do tej pory nie dorobiliśmy się polskich Elit!
     Na odbudowę Elit w sprzyjających warunkach potrzebne są min. dwa pokolenia Polaków!
     Od wybuchu wojny 1939r aż do tej pory nie mamy SUWERENNEGO państwa bo ani PRL w kołchozie ZSRR pod dominacją ruską ani też PO-Land w kołchozie UE pod dominacją niemiecką nie sprzyja powstaniu polskich ELIT!