Senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Jan Żaryn uważa, że Ukraina zachowuje się jak barbarzyńca w sprawach pamięci historycznej.

Profesor Jan Żaryn udzielił wywiadu, który w środę ukazał się na portalu wpolityce.pl. Senator PiS przyznał, że w rozmowach polsko-ukraińskich mamy wielowymiarowy kryzys. Kryzys został spowodowany poważnymi i głębokimi różnicami kulturowymi między Polska a Ukrainą. Ukraina nie chce należeć do rzymskiej cywilizacji. Zachowuje się jak barbarzyńca w sprawach pamięci historycznej.

Senator dodał, że wzajemna polsko-ukraińska relacja będzie bardzo płytka, jeżeli Ukraina nie zrozumie, że dużo głębsze relacje pochodzą z wymiaru kulturowego, czyli długiego trwania narodów. Nie da się jej zbudować na zadaniach wynikających z bieżącej, zmiennej rzeczywistości politycznej.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Ukraińskiego IPN: To Polacy nie chcą rozwiązania sprawy polskich pochówków na Ukrainie

Profesor Żaryn podkreślił, że rozwiązanie kryzysu leży po stronie ukraińskiej. Historyk zaznaczył, że to Ukraina ma w rękach klucz do tego, czy chce być z polską i z polską kulturą. Ukraina musi sobie odpowiedzieć, czy chce wziąć współodpowiedzialność za trwanie szeroko pojętej kultury materialnej na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Odnosząc się bezpośrednio do spawy poszukiwań polskich grobów i zakazu jaki wprowadził ukraiński IPN profesor Żaryn podkreśla, że w ramach szeroko pojętej kultury materialnej mieszczą się cmentarze i miejsca pochówków, a tym bardziej miejsca ostatniego spoczynku, które nie zostały jeszcze naznaczone obecnością krzyża. Krzyż jest właściwym symbolem upamiętnienia Polaków mordowanych i zabijanych w różnych okolicznościach.

PATRZ WIĘCEJ: Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu

Polacy ginęli na tamtych terenach w czasie I wojny światowej. Groby, które tam się znajdują pochodzą z czasów bitew legionowych, września 1939 r., z czasów ludobójstwa na Wołyniu i Kresach południowo-wschodnich. To wydarzenia, które wiążą się z polskim dziedzictwem w XX wieku, którymi do dziś żyjemy. Jeżeli nie będzie zrozumienia tej prostej prawdy po stronie ukraińskiej, to nasza „przyjaźń” będzie coraz bardziej się oddalała – tłumaczył profesor Żaryn.

Kresy.pl / wpolityce.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Kojoto
   Kojoto :

   @Poznaniak74 nie rozumiesz co to jest Cywilizacja Łacińska, bo sam należysz do tej UPAdlińsko-Moskiewskiej – przytarganej przez tatarów z Syberii… dawałeś temu wyraz wspólnie z trolem Padliną. Profesor Żaryn jest przedewszystkim wybitną postacią polskiej nauki. Nie podoba mi się, że firmuje swoim imieniem PiS, bo sam jest warty więcej niż cały PiS razem wzięty, ale go z tego nie będę rozliczał. O banderowcach, sowietach i innej hołocie, Żaryn wypowiadał się zawsze jasno, na długo zanim został senatorem z listy PiS.

 1. jaro7
  jaro7 :

  „Zdumiewające” przebudzenie pisiorków,jak na komendę .Jeszcze jak usłyszę podobne wypociny od Karczewskiego,Kuchcińskiego czy Terleckiego czołowych banderofilii to chyba w cuda uwierzę .I p.Żaryn oni NIGDY do takiej cywilizacji nie należeli i należeć nie będą.Wiem że panu to wchodzenie w 4 litery banderowcom nie pasowało ale będąc senatorem PiS firmuje pan swoim nazwiskiem takich Karczewskich.