Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał Izrael do natychmiastowego „zaprzestania wszelkich działań osadniczych” na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Guterres odniósł się w ten sposób do kolonizacyjnych planów Izraelczyków budowy kolejnych osiedli dla żydowskich osadników. Sekretarz genergalny ONZ ja za napędzające „napięcia i przemoc” oraz za główną przeszkodę na drodze do trwałego pokoju, przytoczyła Al Jazeera. Komentarz Guterresa pojawił się dzień po tym, jak pięciu Palestyńczyków zostało zabitych – w tym 15-letni chłopiec – a ponad 90 zostało rannych w czasie operacji izraelskiej armii w obozie dla uchodźców w Dżeninie na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Według świadków w trwających prawie 10 godzin starciach rannych zostało ośmiu izraelskich żołnierzy. „Sekretarz generalny powtarza, że osiedla są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego” – Farhan Haq, zastępca rzecznika sekretarza generalnego przekazał w poniedziałkowym oświadczeniu.
„Ekspansja tych nielegalnych osiedli jest znaczącym motorem napięć i przemocy oraz pogłębia potrzeby humanitarne” – powiedział Haq. „To jeszcze bardziej umacnia izraelską okupację terytorium palestyńskiego, wkracza na palestyńską ziemię i zasoby naturalne, utrudnia swobodny przepływ ludności palestyńskiej i podważa uzasadnione prawa narodu palestyńskiego do samostanowienia i suwerenności” – powiedział szef ONZ. do Haqa.
Haq przekazał, że Guterres jest „głęboko zaniepokojony” decyzją Izraela o zmianie procedur planowania osiedli, która może przyspieszyć kolonizację na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Plany obejmują budowę ponad 4 tys. jednostek mieszkaniowych. W niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu zatwierdził plany bydowy tysięcy nowych lokali na okupowanym Zachodnim Brzegu, dając skrajnie prawicowemu ministrowi finansów Bezalelowi Smotrichowi szerokie uprawnienia do przeprowadzenia tego zadania.
Budowa tych osiedli jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ, a zdecydowana większość państw uznaje je za nielegalne. Obecnie około 700 tysięcy Żydów, to jest 10 proc. populacji żydowskiej populacji w Izralu, żyje na tych dwóch  okupowanych obszarach.

Od 1967 r. Izrael okupuje także obaszar Wzgórz Golan w Syrii. W 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, Tel Awiw jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

Przypomnijmy, że w 2019 roku prezydent USA Donald Trump, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, oficjalnie uznał kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan za część tego państwa. Izraelskie osiedle, które powstało w 2019 roku na Wzgórzach Golan, nosi imię prezydenta Donalda Trumpa.

Polska nie uznała decyzji USA ws. suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply