Ministerstwo obrony Izraela ma zamiar zlicytować dwie prefabrykowane sale lekcyjne podarowane Palestyńczykom przez Unię Europejską. Sale zostały zdemontowane jesienią ubiegłego roku i skonfiskowane przez izraelskie władze. – podał w piątek Guardian.

Sale lekcyjne podarowane przez UE i państwa członkowskie UE służyły 49 palestyńskim uczniom od pierwszej do szóstej klasy w miejscowości Ibziq w północnej części Zachodniego Brzegu. W październiku 2018 roku zostały one rozebrane przez izraelską cywilną administrację okupacyjną. Spotkało się to z protestem misji UE w Jerozolimie i Ramallah, która wezwała Izrael do niezwłocznego odbudowania szkoły w tym samym miejscu.

Placówka nie tylko nie została odbudowana, ale izraelskie ministerstwo obrony postanowiło wystawić na aukcję skonfiskowane prefabrykaty. Jak podał Guardian, ogłoszenie o aukcji ukazało się w izraelskiej gazecie Maariv. Licytacja ma odbyć się w tym tygodniu w biurach cywilnej izraelskiej administracji Zachodniego Brzegu. Według brytyjskiej gazety, która dotarła do listy przedmiotów wystawionych na aukcję, ujawnione dane i opisy tych przedmiotów odpowiadają prefabrykatom, z których zbudowano szkołę.

Izrael twierdzi, że szkoła została zbudowana bez odpowiedniego zezwolenia. Jednak, jak podaje portal Presstv.com, większość wniosków Palestyńczyków o pozwolenie na budowę składanych w tzw. obszarze C Zachodniego Brzegu, gdzie znajdowała się szkoła, jest przez izraelską administrację odrzucanych. Izrael kontynuuje politykę burzenia palestyńskich domów wybudowanych “bez pozwolenia”, oczyszczając ten teren pod izraelskie osadnictwo.

CZYTAJ TAKŻE: Sąd Najwyższy Izraela: Można burzyć palestyńskie domy

Kresy.pl / Guardian / Press TV

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply