Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął we wtorek wizytę w Brukseli, która jest jego pierwszą podróżą zagraniczną po objęciu urzędu. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zgotował mu serdeczne powitanie.

Zełenski rozpoczął dwudniową wizytę w Brukseli od spotkania z szefem KE Jeanem-Claudem Junckerem. Jak podaje ukraińska telewizja TSN, na życzenie strony ukraińskiej w programie wizyty nie przewidziano briefingu ani konferencji prasowej, co w Brukseli miało wywołać pewne zdziwienie. Zełenski i Juncker pokazali się dziennikarzom tylko na chwilę. Jeden z nich zawołał w stronę szefa KE, czy nie tęskni za Poroszenką. “Mam nowego kolegę” – odpowiedział Juncker wskazując na Zełenskiego. “Nowy lepszy od starego” – żartował prezydent Ukrainy.

Obaj politycy najwyraźniej znaleźli wspólny język. Kamery TSN pokazały ich idących korytarzem w otoczeniu współpracowników; Juncker protekcjonalnie trzymał rękę na ramieniu Zełenskiego, obaj rozmawiali z uśmiechem na ustach. W pewnym momencie szef KE poklepał prezydenta niemalże po twarzy.

W planach Zełenskiego były jeszcze spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, jednym z wiceszefów KE oraz prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Po spotkaniu ze Stoltenbergiem odbyła się jednak konferencja prasowa, podczas której Zełenski wyraził gotowość do rozmów z Rosją i wypełnienia postanowień mińskich. Jednak, jak zaznaczał, w pierwszej kolejności Ukraina powinna być “zdolna do obrony samej siebie”. Podziękował NATO za wsparcie i wskazywał, że kurs Ukrainy w kierunku NATO i UE jest wpisany do ukraińskiej konstytucji.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi strony polskiej, podczas spotkania Zełenskiego i Andrzeja Dudy w Brukseli ma zostać poruszona kwestia zablokowania przez stronę ukraińską prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych specjalistów polskiego IPN na Ukrainie.

Kresy.pl / TSN / Ukraińska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply