Członkowie kontrowersyjnych grup działających w Syrii zostali ewakuowani przez Izrael, twierdzi rzecznik izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rzecznik izraelskiej dyplomacji Emmanuel Nahshon napisał w niedzielę na Twitterze – „Na prośbę USA, Kanady i państw europejskich, Izrael zrealizował humanitarne przedsięwzięcie ratowania członków syryjskiej organizacji cywilnej („Białe Hełmy”) i ich rodzin. Zostali oni ewakuowani ze strefy działań wojennych w południowej Syrii do sąsiedniego państwa”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przy swoim wpisie Nahshon zamieścił odnośnik do komunikatu jaki pojawił się na stronie internetowej rządu Kanady. Komunikat opublikowany 21 lipca br. został zatytułowany „Kanada popiera Białe Hełmy”. W komunikacie członkowie kontrowersyjnej organizacji zostali nazwani „odważnymi ochotnikami i pierwszymi, którzy odpowiadali by pomóc swoim rodakom Syryjczykom, którzy byli celem bezsensownej przemocy” i którzy „byli świadkami nikczemnych zbrodni reżimu Asada i jego sojuszników”. Rząd Kanady oświadczył, że podnosił kwestię wsparcia dla „Białych Hełmów” na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO na ostatnim szczycie Sojuszu w Brukseli oraz „pracuje w ścisłym partnerstwie z Niemcami i Wielką Brytanią, prowadząc międzynarodowe wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa „Białych Hełmów” i ich rodzin”. Komunikat został podpisany przez rzecznika kanadyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Adama Austena.

Biorąc pod uwagę informację rzecznika izraelskiej dyplomacji, członkowie „Białych Hełmów” zostali wywiezieni z prowincji Dara lub Kunajtira, gdzie syryjska armia prowadzi w ostatnim okresie z dużym powodzeniem ofensywę przeciw antyrządowym ugrupowaniom zbrojnym. Trafili prawdopodobnie do sąsiedniej Jordanii, która udziela swojego terytorium państwom zachodnim do prowadzenia operacji wymierzonych w Syrię.

„Białe Hełmy” to organizacja, której formalna nazwa to Syryjska Obrona Cywilna. Uczestniczyli w niej ochotnicy z terenów Syrii znajdujących się pod kontrolą antyrządowych ugrupowań zbrojnych, przede wszystkim w Aleppo przed jego zajęciem przez wojska rządowe i prowincji Idlib. Część z nich była szkolona w Turcji. „Białe Hełmy” miały za zadanie udzielać pomocy cywilnym ofiarom walk. Rząd Syrii twierdzi jednak, że byli oni powiązani z organizacjami antyrządowych bojowników, w tym dżiahadystycznym Tahrir asz-Szam. Syryjski rząd prezentował nagrania na których „Białe Hełmy” występują z bronią a także oskarżał ich o fabrykowanie scen z rzekomymi cywilnymi ofiarami ataków wojsk rządowych.

twitter.com/canada.ca/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz