Premier Izraela Binjamin Netanjahu po raz kolejny zapowiedział aneksję przez Izrael terenów Zachodniego Brzegu Jordanu, na których znajdują się osiedla żydowskich osadników. – podaje portal wydawanej w Londynie arabskiej gazety Asharq Al-Awsat.

Zapowiedź Netanjahu padła w niedzielę podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w osiedlu Elkana położonym na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. „Z bożą pomocą rozszerzymy żydowską suwerenność na wszystkie osiedla jako część ziemi Izraela, jako część państwa Izrael” – mówił izraelski premier.

Netanjahu nie sprecyzował, kiedy Izrael ma zamiar dokonać aneksji tych terenów. „To jest nasza ziemia” – mówił szef rządu Izraela w Elkanie. Zapowiedział też budowę kolejnych żydowskich osad. Twierdził przy tym, że będzie się to odbywało bez „wykorzeniania” kogokolwiek.

Arabska gazeta uważa, że obietnice Netanjahu mają związek z zaplanowanymi na 17. września przyspieszonymi wyborami do Knesetu. Podobne obietnice izraelski premier składał przed poprzednimi wyborami, które odbyły się w kwietniu br.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelski parlament zdecydował o samorozwiązaniu. We wrześniu wybory

Rzecznik prezydenta Palestyny Mahmud Abbas nazwał niedzielną wypowiedź Netanjahu „kontynuacją prób stworzenia niedopuszczalnego faktu dokonanego, który nie doprowadzi do pokoju, bezpieczeństwa i stabilności”. Sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny wezwał społeczność międzynarodową do reakcji w postaci nałożenia sankcji na Izrael.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, Izrael okupuje Zachodni Brzeg Jordanu od 1967 r. Mimo, że od 1994 r. istnieją tam struktury Autonomii Palestyńskiej w praktyce kontrolują one mniej niż połowę terytorium Zachodniego Brzegu (tak zwana strefa A) poszatkowaną w dodatku na pojedyncze enklawy. Pozostałą część (strefy B i C), w tym główne drogi, kontrolują Izraelczycy. Władze Izraela prowadzą na okupowanym terytorium nielegalną w świetle prawa międzynarodowego akcją kolonizacyjną. Na Zachodnim Brzegu mieszka już prawie pół miliona nielegalnych izraelskich osadników oraz 2,9 mln Palestyńczyków. Całe palestyńskie społeczeństwo w tym regionie od 1967 r. podlega prawu wojskowemu, tymczasem osadnicy żydowscy żyjący na terenach okupowanych podlegają prawu cywilnemu lub karnemu.

Kresy.pl / aawsat.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz