Premier Izraela Binjamin Netanjahu po raz kolejny zapowiedział aneksję przez Izrael terenów Zachodniego Brzegu Jordanu, na których znajdują się osiedla żydowskich osadników. – podaje portal wydawanej w Londynie arabskiej gazety Asharq Al-Awsat.

Zapowiedź Netanjahu padła w niedzielę podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w osiedlu Elkana położonym na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. “Z bożą pomocą rozszerzymy żydowską suwerenność na wszystkie osiedla jako część ziemi Izraela, jako część państwa Izrael” – mówił izraelski premier.

Netanjahu nie sprecyzował, kiedy Izrael ma zamiar dokonać aneksji tych terenów. “To jest nasza ziemia” – mówił szef rządu Izraela w Elkanie. Zapowiedział też budowę kolejnych żydowskich osad. Twierdził przy tym, że będzie się to odbywało bez “wykorzeniania” kogokolwiek.

Arabska gazeta uważa, że obietnice Netanjahu mają związek z zaplanowanymi na 17. września przyspieszonymi wyborami do Knesetu. Podobne obietnice izraelski premier składał przed poprzednimi wyborami, które odbyły się w kwietniu br.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelski parlament zdecydował o samorozwiązaniu. We wrześniu wybory

Rzecznik prezydenta Palestyny Mahmud Abbas nazwał niedzielną wypowiedź Netanjahu „kontynuacją prób stworzenia niedopuszczalnego faktu dokonanego, który nie doprowadzi do pokoju, bezpieczeństwa i stabilności”. Sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny wezwał społeczność międzynarodową do reakcji w postaci nałożenia sankcji na Izrael.

Jak pisaliśmy, Izrael okupuje Zachodni Brzeg Jordanu od 1967 r. Mimo, że od 1994 r. istnieją tam struktury Autonomii Palestyńskiej w praktyce kontrolują one mniej niż połowę terytorium Zachodniego Brzegu (tak zwana strefa A) poszatkowaną w dodatku na pojedyncze enklawy. Pozostałą część (strefy B i C), w tym główne drogi, kontrolują Izraelczycy. Władze Izraela prowadzą na okupowanym terytorium nielegalną w świetle prawa międzynarodowego akcją kolonizacyjną. Na Zachodnim Brzegu mieszka już prawie pół miliona nielegalnych izraelskich osadników oraz 2,9 mln Palestyńczyków. Całe palestyńskie społeczeństwo w tym regionie od 1967 r. podlega prawu wojskowemu, tymczasem osadnicy żydowscy żyjący na terenach okupowanych podlegają prawu cywilnemu lub karnemu.

Kresy.pl / aawsat.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply