Netanjahu chce anektować Zachodni Brzeg Jordanu

W wywiadzie dla programu Channel 12 News izraelski premier Binjamin Netanjahu zadeklarował, że może zmierzać do aneksji części tego okupowanego terytorium.

W sobotnim wywiadzie Binjamin Netanjahu wprost wystąpił przeciwko idei powstania niepodległego i integralnego terytorialnie państwa palestyńskiego. “Państwo palestyńskie zagrozi naszemu istnieniu” – powiedział izraelski premier twierdząc, że przez ostatnie osiem lat swoich rządów “wytrzymał ogromną presję” przeciwstawiając się państwowym dążeniom Palestyńczyków. Według Netanjahu, żaden inny izraelski premier nie mierzył się z tak wielką presją międzynarodową w tej sprawie.

Netanjahu zasugerował jednak, że Izrael pod jego rządami nie tylko nie uzna suwerenności palestyńskiego państwa ale też dokona aneksji jego okupowanego terytorium. “Czy przejdziemy dalej do następnego etapu? Tak. Rozciągnę suwerenność [Izraela na okupowanych terytoriach] przy czym nie rozróżniam między zwartym osadnictwem a izolowanymi [żydowskimi osiedlami na terytorium okupowanym] ponieważ każde osiedle należy do Izraela i nie oddam suwerenności nad nimi Palestyńczykom” – słowa izraelskiego premiera cytuje dziennik “Haaretz”. Podkreślił on przy tym, że nie zgadza się na likwidację jakiegokolwiek żydowskiego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu, które w świetle prawa międzynarodowego są nielegalne.

Izrael okupuje Zachodni Brzeg Jordanu od 1967 r. Mimo, że od 1994 r. istnieją tam struktury Autonomii Palestyńskiej w praktyce kontrolują one mniej niż połowę terytorium Zachodniego Brzegu (tak zwana strefa A) poszatkowaną w dodatku na pojedyncze enklawy. Pozostałą część (strefy B i C), w tym główne drogi, kontrolują Izraelczycy. Władze Izraela prowadzą na okupowanym terytorium nielegalną w świetle prawa międzynarodowego akcją kolonizacyjną. Na Zachodnim Brzegu mieszka już prawie pół miliona nielegalnych izraelskich osadników. Całe palestyńskie społeczeństwo w tym regionie od 1967 r. podlega prawu wojskowemu, tymczasem osadnicy żydowscy żyjący na terenach okupowanych podlegają prawu cywilnemu lub karnemu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już w 1981 r. Izrael dokonał formalnej aneksji okupowanych od 1967 r. Wzgórz Golan, będących częścią terytorium Syrii. Aneksję tę, jako pierwsze państwo świata, uznały niedawno USA. Władze Izraela planują przeprowadzić masową kolonizację tego terytorium.

Czytaj także: Izraelscy żołnierzy wkroczyli do szkoły i aresztowali dziesięciolatka [+VIDEO]

haaretz.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply