Izrael planuje kolonizację Wzgórz Golan

Władze Izraela planują zasiedlenie swoimi obywatelami okupowanych i jednostronnie anektowanych Wzgórz Golan, będących terytorium Syrii.

Informację o planach władz Izraela podał we wtorek portal Middle East Monitor powołując się na medialne źródła izraelskie i tureckie. Tel Awiw chce rozpocząć na okupowanym terytorium Syrii nielegalną kolonizację na dużą skalę. Plan zakłada budowę dwóch większych miejscowości i tysiące mniejszych osiedli. Izraelczycy chcą w ciągu 30 lat osiedlić na Wzgórzach Golan 250 tys. Żydów, zbudować infrastrukturę drogową wiążącą je z terytorium Izraela, a także infrastrukturę turystyczną. Obecnie w regionie tym mieszka 50 tys. osób, z czego 22 tys. stanowią nielegalni izraelscy osadnicy.

Informację o kolonizatorskich planach władz Izraela zostały upowszechnione po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu suwerenności tego państwa nad anektowanym terytorium Syrii. Decyzja ta jest sprzeczna z prawem międzynarodowym. Amerykańska decyzja była przedmiotem krytyki ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ, nie uznają jej między innymi władze Polski.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar w efekcie Wojny Sześciodniowej. W czasie wojny 1973 r. Syryjczycy zdołali odzyskać niewielki fragment tego regionu, reszta jest okupowana przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował większą część Wzgórz Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W grę wchodzą nie tylko ataki rakietowe ale też wspieranie antyrządowych, w tym dżihadystycznych ugrupowań zbrojnych w sąsiedniej syryjskiej prowincji. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz