Władze Izraela planują zasiedlenie swoimi obywatelami okupowanych i jednostronnie anektowanych Wzgórz Golan, będących terytorium Syrii.

Informację o planach władz Izraela podał we wtorek portal Middle East Monitor powołując się na medialne źródła izraelskie i tureckie. Tel Awiw chce rozpocząć na okupowanym terytorium Syrii nielegalną kolonizację na dużą skalę. Plan zakłada budowę dwóch większych miejscowości i tysiące mniejszych osiedli. Izraelczycy chcą w ciągu 30 lat osiedlić na Wzgórzach Golan 250 tys. Żydów, zbudować infrastrukturę drogową wiążącą je z terytorium Izraela, a także infrastrukturę turystyczną. Obecnie w regionie tym mieszka 50 tys. osób, z czego 22 tys. stanowią nielegalni izraelscy osadnicy.

Informację o kolonizatorskich planach władz Izraela zostały upowszechnione po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu suwerenności tego państwa nad anektowanym terytorium Syrii. Decyzja ta jest sprzeczna z prawem międzynarodowym. Amerykańska decyzja była przedmiotem krytyki ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ, nie uznają jej między innymi władze Polski.

Zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar w efekcie Wojny Sześciodniowej. W czasie wojny 1973 r. Syryjczycy zdołali odzyskać niewielki fragment tego regionu, reszta jest okupowana przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował większą część Wzgórz Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W grę wchodzą nie tylko ataki rakietowe ale też wspieranie antyrządowych, w tym dżihadystycznych ugrupowań zbrojnych w sąsiedniej syryjskiej prowincji. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply