Premier Izraela Binjamin Netanjahu powiedział we wtorek, jakie ziemie na Zachodnim Brzegu Jordanu Izrael anektuje w razie zwycięstwa Likudu w przyspieszonych wyborach do Knesetu – podaje agencja Reutera.

W przemówieniu transmitowanym przez izraelskie telewizje Netanjahu obiecał aneksję Doliny Jordanu oraz północnej części Morza Martwego. „Dzisiaj ogłaszam mój zamiar zastosowania suwerenności Izraela nad Doliną Jordanu i północnym Morzem Martwym po ustanowieniu nowego rządu” – cytuje jego słowa Reuters.

Netanjahu ponownie obiecał przyłączenie wszystkich żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zaznaczył przy tym, że posunięcie to nie zostanie zrealizowane bez konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem i przed publikacją amerykańskiego planu pokojowego dla Palestyny i Izraela.

Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh zareagował na słowa Netanjahu nazwaniem go „głównym niszczycielem procesu pokojowego”.

Jak podaje PAP, Dolina Jordanu rozciąga się od miasta Bet Szean do Morza Martwego i stanowi około 30 proc. Zachodniego Brzegu.

Obietnice Netanjahu mają związek z zaplanowanymi na 17. września przyspieszonymi wyborami do Knesetu. O aneksji terenów Zachodniego Brzegu premier Izraela mówił już 1. września br. a także przed poprzednimi wyborami, które odbyły się w kwietniu br.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Izrael okupuje Zachodni Brzeg Jordanu od 1967 r. Mimo, że od 1994 r. istnieją tam struktury Autonomii Palestyńskiej w praktyce kontrolują one mniej niż połowę terytorium Zachodniego Brzegu (tak zwana strefa A) poszatkowaną w dodatku na pojedyncze enklawy. Pozostałą część (strefy B i C), w tym główne drogi, kontrolują Izraelczycy. Władze Izraela prowadzą na okupowanym terytorium nielegalną w świetle prawa międzynarodowego akcją kolonizacyjną. Na Zachodnim Brzegu mieszka już prawie pół miliona nielegalnych izraelskich osadników oraz 2,9 mln Palestyńczyków. Całe palestyńskie społeczeństwo w tym regionie od 1967 r. podlega prawu wojskowemu, tymczasem osadnicy żydowscy żyjący na terenach okupowanych podlegają prawu cywilnemu lub karnemu.

Kresy.pl / Reuters / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz