Żona George’a Papadopoulosa, byłego doradcy ds. polityki zagranicznej Donalda Trumpa w trakcie kampanii prezydenckiej, jednego z oskarżonych o okłamywanie FBI w ramach śledztwa Russiagate, stwierdziła, że specjalny prokurator Robert Mueller groził, że oskarży Papadopoulosa o bycie niezarejestrowanym agentem Izraela.

Jak informuje „The Washington Post”, żona Papadopoulosa, Simona Mangiante Papadopoulos, „powiedziała, że specjalny prokuratur twierdził, że ma dowody na to, że Papadopoulos pracował w imieniu Izraela, nie rejestrując się jako agent zagranicznego mocodawcy, gdy służył jako konsultant ds. znergii, zanim dołączył do kampanii Trumpa.”

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Papadopoulos zaprzeczył tym zarzutom, ale przyznał się, że miał interakcje z dwoma Rosjanami i londyńskim profesorem, który powiedział mu w 2016 roku, że Rosjanie posiadają e-maile związane z Hillary Clinton. Papadopoulos obecnie współpracuje z ekipą śledczą Muellera. „Wiem, że nie ma on nic wspólnego z Rosją. Wiemy, że był pod obserwacją z powodu swoich powiązań z Izraelem, a nie z powodu powiązań z Rosją. O co tu chodzi?” – pyta żona Papadopoulosa.

„WP” przypomina, że Papadopoulos napisał artykuł dla izraelskiego dziennika „Haaretz” zatytułowany „W sprawie gazu ziemniego nie chodzi tylko o Izrael”.  „Brał także udział w serii konferencji poświęconych energii w Izraelu, w tym w kwietniu 2016 r., kilka dni po tym, jak został mianowany członkiem sztabu Trumpa, wynika z doniesień izraelskich mediów. W tamtych latach, poznał Eli Gronera, który od 2015 r. służył jako główny doradca premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Rzeczniczka Ambasady Izraela w Waszyngtonie powiedziała 'The Post’ w kwietniu 2017 r., że obaj spotkali się, podczas gdy Groner pełnił rolę attaché ekonomicznego ambasady w latach 2011-2015. Obaj pozostali w kontakcie przez lata i omawiali kwestie energetyczne – dodała.” – informuje „WP”.

Dokumenty ze śledztwa sugerują, że Papadopoulos spotkał się w trakcie kampanii prezydenckiej z obcokrajowcami, którzy mieli powiązania z Kremlem i którzy starali się nawiązać kontakt z kampanią Trumpa w celu przekazania kompromitujących informacji dotyczących Hillary Clinton. Jednym z tych obcokrajowców miał być rosyjski profesor, który miał zapoznać Papadopoulosa z kobietą podająca się za siostrzenicę Władimira Putina. Papadopoulos miał również nawiązać kontakt z osobą, która blisko współpracowała z rosyjskim MSZ. Śledczy twierdzą, że Papadopoulos przeprowadził rozmowy przez Skype’a mające na celu zorganizowanie spotkanie między Trumpem a rosyjskimi politykami w Moskwie.

Warto wspomnieć również o spotkaniu, które miało miejsce w maju 2016 roku między Papadopoulosem a Alexandrem Downerem, australijskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii. Jak informował „Sydney Morning Herald„, „spotkanie odbyło się dzięki szeregowi powiązań z udziałem izraelskiego dyplomaty, który zapoznał Papadopoulosa z australijskim odpowiednikiem.” Podczas tego spotkania, ówczesny doradca kampanii Trumpa poinformował Downera, że Rosja posiada kompromitujące informacje na temat Hillary Clinton. Australijski dyplomata bardzo zaniepokoił się tymi informacjami i podzielił się nimi z australijskimi organami bezpieczeństwa, które przekazały je swoim amerykańskim partnerom, co doprowadziło do otwarcia śledztwa FBI w sprawie powiązań Kremla z Trumpem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Russiagate czy Israelgate? Jaka była rola Kushnera?

kresy.pl / washington post / sydney morning herald

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz