Narodowa Irańska Spółka Naftowa (NIOC) twierdzi, że w jej państwie, odkryto znaczne złoża ropy łupkowej w 10 różnych miejscach na terenie kraju.

Dyrektor ds. poszukiwań w NIOC Mehdi Fakur zapowiedział, że specjalnie przygotowany proces technologiczny umożliwi Irańczykom wydobywanie ropy ze złóż łupkowych, podała we wtorek PressTV. Fakur ujawnił, że w poprzednim irańskim roku kalendarzowym (który zakończył się 19 marca 2024 r.) w ramach nowych działań poszukiwawczych do stwierdzonych irańskich zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego dodano ponad 2,5 miliarda baryłek ropy.

Irańczyk twierdził także, że krajowe firmy posiadają znaczny potencjał w zakresie ekstrakcji ropy z łupków bitumicznych. Powiedział wręcz, że Irańczycy opracowali innowacyjną technologię nie używaną jeszcze w żadnym innym państwie świata. PressTV nie konkretyzuje jednak w swojej relacji jak to technologia.

Niemniej Fakur twierdził, iż opracowana przez Irańczyków technologia umożliwi im zbicie wydobycia baryłki ropy z łupków ze złoża w regionie Lorestan do około 25 dol., w stosunku do kosztu wydobycia w USA na poziomie 40 dol. Pierwsze informacje o odkryciu w tym zachodnim regionie Iranu złóż ropy łupkowej o wielkości 2 mld baryłek pojawiły się jeszcze w 2017 r.

Olej łupkowy to niekonwencjonalna ropa wytwarzana z fragmentów skał łupków bitumicznych w drodze pirolizy, uwodornienia lub rozpuszczania termicznego.

Opracowanie metody ekstrakcji ropy naftowej z łupków zmieniło USA, państwo z rekordowym zużyciem tego surowca, z importera w światowego ekportera ropy i produktów ropopochodnych.

Uważa się, że Iran posiada 158 miliardów baryłek stwierdzonych zasobów ropy konwencjonalnej. Są to czwarte co do wielkości złoża tego surowca na świecie. Iran ma jednak problem z plasowaniem swojej ropy na światowych rynkach, ze względu na rozległe sankcje jakimi obłożyły to państwo USA. Wiadomo jednak, że irański surowiec jest nabywany w dużych ilościach przez Chińczyków.

W zeszłym miesiącu, władze irańskie wydały decyzję o rozpoczęciu eksploatacji dwóch nowych standardowych pól naftowych. Złoża Sepehr i Jafir znajdują się w prowincji Chuzestan położonej nad Zatoką Perską.

presstv.ir/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply