Indyjskie firmy energetyczne nie są w stanie czerpać dywidend, o wartości nawet 400 mln dolarów, ze swoich aktywów w Rosji – podaje Bloomberg.

Agencja Bloomberg powołuje się na wysokiego rangą urzędnika indyjskiego ministerstwa ropy naftowej. Według niego, Indyjskie firmy energetyczne nie są w stanie czerpać dywidend ze swoich aktywów w Rosji. Chodzić może nawet o 400 mln dol.

Serwis wyjaśnia, że państwowe indyjskie firmy, jak ONGC Videsh Ltd, mają swoje udziały w rosyjskich złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Jednak dywidendy z tych aktywów utknęły z powodu zatoru w rosyjskich kanałach bankowych. Ponadto, Rosja nie jest w stanie dokonywać wypłat w dolarach, w związku z amerykańskimi i unijnymi sankcjami.

Ponadto, Indie stanęły też w obliczu wyzwań związanych z kupowaniem rosyjskiej ropy powyżej pułapu cenowego, wyznaczonego w ramach sankcji. Rozmówca agencji Bloomberg uważa jednak, że Indie znajdą sposoby na zapłacenie.

Jak podano, oczekuje się, iż wydobycie ropy i gazu przez ONGC Videsh w tym roku znów zacznie rosnąć, po wznowieniu operacji na projekcie Sachalin-1. Wcześniej uległ on zastopowaniu w związku z wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Informowaliśmy, że według agencji Reuters udział OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) w indyjskim imporcie ropy spadł do najniższego poziomu od co najmniej 22 lat. Indie wolą pozyskiwać tańszą ropę z Rosji.

Indie w przeszłości rzadko kupowały rosyjską ropę. Powodem były wysokie koszty transportu. Teraz stały się jednak głównym odbiorcą rosyjskiej ropy morskiej, na którą kraje Zachodu nałożyły sankcje.

Dane sugerują, że Indie pozyskiwały około 1,6 miliona baryłek dziennie (bpd) rosyjskiej ropy w latach 2022/2023. Stanowi to około 23 proc. ich całkowitego importu, który wynosi około 4,65 miliona baryłek dziennie.

Niedawno media zwracały uwagę, że także chińskie państwowe giganty naftowe i duże prywatne rafinerie kupują coraz więcej rosyjskiej ropy. Podbijają w ten sposób ceny i zmuszają mniejszych graczy do poszukiwania tańszych alternatyw.

Zobacz także: Rosyjska ropa wypiera irańską z chińskiego rynku

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Rosja, mimo zachodnich sankcji, eksportuje tyle ropy naftowej, co przed ich wprowadzeniem.

Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply