Amerykański senat przyjął w pierwszej instancji uchwałę, która w założeniu ma ograniczyć możliwość prowadzenia działań wojskowych podejmowanych przez prezydenta Donalda Trumpa przeciwko Iranowi. Dyskusja nad dokumentem odbędzie się w czwartek.

W środę, waszyngtoński oddział Agencji Reuters poinformował o rezolucji, która wymaga od prezydenta Donalda Trumpa wycofywania wojsk, które zaangażują się w walki z Iranem. Ta będzie mogła być podjęta dopiero po wypowiedzeniu wojny przez Kongres, albo po udzieleniu specjalnej zgody.

O tym, że prezydent Trump, działa bez informowania Kongresu, informowaliśmy na łamach naszego portalu. Po ataku rakietowym, w którym zginął irański generał, krytykę swoją wyraził przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA. „Prowadzenie działań takiej wagi bez angażowania Kongresu wzbudza poważne problemy prawne i jest afrontem wobec władzy Kongresu jako równej gałęzi rządu”.

Plany Senatu krytykuje część republikanów, a także sam prezydent Trump. „Dla bezpieczeństwa naszego kraju, ważnym jest aby Senat Stanów Zjednoczonych nie głosował nad irańską rezolucją. Z Iranem idzie nam dobrze, to nie jest czas na okazywanie słabości” – poinformował.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Biały Dom zwykle uprzedza czołowych przedstawicieli Demokratów i Republikanów w Senacie i Izbie Reprezentantów o dużych operacjach wojskowych. Formalnie prezydent USA powinien powiadomić Kongres o wysyłaniu wojsk na działania wojskowe z wyprzedzeniem 48 – godzin.

Przeprowadzenie rezolucji nie będzie możliwe bez poparcia Partii Republikańskiej, jak na razie wsparło ją ośmiu senatorów tej partii, co daje zwolennikom nowej ustawę przewagę sześciu głosów.

Reuters/Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz