Oliver Várhelyi, Komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia, w dniach 11–12 lutego przebywał na Ukrainie. Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Ołeksijem Honczarukiem informował, że unijni specjaliści pracują nad synchronizacją standardów.

Według słów Olivera Várhelyi, Unia Europejska będzie wspierała gospodarkę Ukrainy i tworzenie nowych miejsc pracy. Zwrócił uwagę, że standardy ukraińskie odbiegają od tych panujących we wspólnocie. „Mogę powiedzieć, że będziemy zwracać baczną uwagę na kwestie związane ze wzrostem handlu między Ukrainą a UE. W szczególności w odniesieniu do standardów technicznych”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Strona ukraińska dąży do podpisania umowy w sprawie zgodności i akceptowalności produktów przemysłowych. Przyspieszyłoby to zniesienie wiz przemysłowych w kontaktach z Unią Europejską. „Naszym priorytetem jest zniesienie wiz przemysłowych, z niecierpliwością oczekujemy misji oceny wstępnej w celu rozpoczęcia negocjacji” – powiedział ukraiński premier

Honczaruk przypominał, że Ukraina podjęła kroki ku integracji przyjmując ustawę o zmniejszeniu presji na biznes ze strony organów państwowych.

O skomplikowanych negocjacjach gospodarczych Ukrainy i UE informowaliśmy w styczniu. Wtedy to wicepremiera ds. integracji europejskiej Ukrainy Dmytro Kułeba, wycofał się z propozycji stworzenia unii celnej ze wspólnotą. Pomysł utworzenia unii celnej Ukrainy z UE został zaproponowany w 2017 roku przez poprzedniego prezydenta Petra Poroszenkę. Według niego Ukraina miałaby pogłębić swoją współpracę gospodarczą z UE wykraczając poza normalną strefę wolnego handlu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według słów wicepremiera Ukrainy warunki stawiane przez Unię Europejską stały się „za ciasne”. Jak pisaliśmy już wcześniej w okresie od maja 2018 roku do kwietnia 2019 roku, Ukraina stała się trzecim największym eksporterem produkcji rolnej do Unii Europejskiej.

Unijny komisarz podczas swojej dwudniowej wizyty, zapewniał ukraińską opinię publiczną o stałym wsparciu UE dla jej integralności terytorialnej i suwerenności.

ukrinform/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz