W sezonie maj 2018 – kwiecień 2019 Ukraina znalazła się wśród trzech największych eksporterów produkcji rolnej do Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu.

Jak podała w poniedziałek Ekonomiczna Prawda opierając się na danych Eurostatu, w okresie od maja 2018 roku do kwietnia 2019 roku największym eksporterem produktów rolnych do UE były Stany Zjednoczone. Wysłały one do UE żywność o wartości 12,89 mld euro. Na pozycji lidera zmieniły one Brazylię, która w badanym okresie wyeksportowała do UE żywność o wartości 11,673 mld euro. Na trzecim miejscu podobnie jak przed rokiem znalazła się Ukraina z eksportem o wartości 6,294 mld euro. Wyprzedziła ona m.in. takie kraje jak Chiny, Argentyna czy Szwajcaria.

Ukraina może także pochwalić się wysoką dynamiką wzrostu eksportu produkcji rolnej do UE. Ze wzrostem 14,2 proc. ustąpiła jedynie Stanom Zjednoczonym, które zwiększyły swój eksport o 22,5 proc.

Przy okazji opisywania tych statystyk Ekonomiczna Prawda przypomniała, że w pierwszym kwartale br. Ukraina zwiększyła eksport produktów sektora rolno-przemysłowego do UE aż o 24,4 proc. Kijów najwięcej takiej produkcji wysyłał do Holandii (o wartości 379 mln dolarów), Hiszpanii (342 mln), Włoch (215 mln), Polski (178 mln) i Niemiec (157 mln). Natomiast w czołowej piątce eksporterów produktów sektora rolno-przemysłowego na Ukrainę znalazły się Polska (150 mln dolarów), Niemcy (120 mln), Francja (85 mln), Włochy (67 mln) i Węgry (49 mln).

Przypomnijmy, że 28. czerwca br. Unia Europejska podpisała umowę o wolnym handlu z południowoamerykańską organizacją Mercosur. Polscy rolnicy alarmują, że może to oznaczać zalanie Europy importem taniej żywności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polska stała się największym odbiorcą ukraińskich towarów

Kresy.pl / Europejska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz