Po 19 latach negocjacji Unia Europejska podpisała umowę o wolnym handlu z południowoamerykańską organizacją Mercosur. Polscy rolnicy alarmują, że może to oznaczać zalanie Europy tanim importem żywności.

Porozumienie w sprawie strefy wolnego handlu łączącej UE i Mercosur podpisano 28 czerwca. Mercosur (Wspólny Rynek Południa) to organizacja łącząca w strefę wolnego handlu Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuelę, która jest jednak zawieszona w prawach członka organizacji od 2016 r. Dodatkowo z Mercorurem stowarzyszone są kolejne państwa Ameryki Południowej: Chile, Boliwia, Peru, Ekwador i Kolumbia. Nowa umowa oznacza dopuszczenie do rynku UE producentów z czołowych południowoamerykańskich gospodarek, z krajów liczących łącznie 260 mln mieszkańców. To jeden z największych obszarów wolnego handlu na świecie.

Prezydent Brazylii uznał umowę za “jeden z najważniejszych kontraktów handlowych wszechczasów”. BBC twierdzi, że państwa Mercosur chcą sprzedawać do UE przede wszystkim produkty rolno-spożywcze. Po zniesieniu ceł południowoamerykańscy farmerzy, produkujący bardzo tanio, będą stanowić poważną konkurencję dla europejskich rolników. Państwa Ameryki Łacińskiej to potentaci w produkcji takich dóbr jak wołowina, cukier, czy drób, czyli w sektorach rynku kluczowych także dla Polski.

Jednak zadowolenia z podpisania umowy nie krył przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który nazwał je “historyczną chwilą”.

Całkiem inaczej umowę między UE i Mercosur oceniają polscy rolnicy. “Rolnicy są dociążani coraz to nowymi obowiązkami, są kontrole, coraz wyższe standardy bezpieczeństwa, po to, żeby europejski konsument miał dostęp do żywności najwyższej światowej jakości. Z drugiej strony otwiera się szeroko furtkę na żywność z krajów, gdzie nie mamy żadnej kontroli” – powiedział TVP Info Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Minister rolnictwa RP Jan Krzysztof Ardanowski jeszcze 18 czerwca wnioskował o odłożenie podpisania umowy twierdząc wówczas, że “umowa musi być podpisana w sposób transparentny, a kraje członkowskie nie mają do tej pory skonsolidowanego tekstu umowy. Nie wiadomo również, jakie są ustępstwa taryfowe ze strony UE”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Parlament Europejski zaakceptował umowę o strefie wolnego handlu z Japonią

tvn24bis.pl/tvp.info/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply