Parlament Europejski poparł dziś umowę o stworzeniu największej strefy wolnego handlu na świecie, jaka połączy Unię Europejską i Japonię.

Jak informuje agencja informacyjna Reuters powstanie strefy wolnego handlu między UE i Japonią poparło około 70% głosujących deputowanych Parlamentu Europejskiego. Strefa ta połączy państwa, które wytwarzają około dwóch trzecich globalnego PKB.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Reuters przedstawia porozumienie w kontekście komplikujących się relacji ekonomicznych obu jego stron ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak Unia Europejska i Japonia prowadzą odrębnie swoje rozmowy z USA na temat uregulowania relacji handlowych wobec protekcjonistycznej polityki administracji Donalda Trumpa.

Jak zapowiedziała komisarz europejska do spraw handlu Cecilia Malmström, jeśli wszystkie procedury zostaną dotrzymane, strefa wolnego handlu zacznie działać od 1 lutego przyszłego roku.  Wedłud komisarz nowa umowa ma być także zachętą dla innych państw do otwierania rynków i przeciwdziałania protekcjonizmowi. Obie strony dążyły do zawarcia umowy jeszcze przed opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię, co nastąpi w marcu.

Skutkiem powstania strefy wolnego handlu będzie na przykład zniesienie cła w wysokości 10% na japońskie samochody oraz oclenia w wysokości 3% części samochodowych produkowanych w Japonii. Japończycy uchylą natomiast cło na produkowane w UE sery o wysokości 30% czy cło na wina, którego wysokość sięgała 15%.

Czytaj także: Putin zaproponował Japonii podpisanie traktatu pokojowego bez warunków wstępnych

reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz