Parlament Europejski poparł dziś umowę o stworzeniu największej strefy wolnego handlu na świecie, jaka połączy Unię Europejską i Japonię.

Jak informuje agencja informacyjna Reuters powstanie strefy wolnego handlu między UE i Japonią poparło około 70% głosujących deputowanych Parlamentu Europejskiego. Strefa ta połączy państwa, które wytwarzają około dwóch trzecich globalnego PKB.

Reuters przedstawia porozumienie w kontekście komplikujących się relacji ekonomicznych obu jego stron ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak Unia Europejska i Japonia prowadzą odrębnie swoje rozmowy z USA na temat uregulowania relacji handlowych wobec protekcjonistycznej polityki administracji Donalda Trumpa.

Jak zapowiedziała komisarz europejska do spraw handlu Cecilia Malmström, jeśli wszystkie procedury zostaną dotrzymane, strefa wolnego handlu zacznie działać od 1 lutego przyszłego roku.  Wedłud komisarz nowa umowa ma być także zachętą dla innych państw do otwierania rynków i przeciwdziałania protekcjonizmowi. Obie strony dążyły do zawarcia umowy jeszcze przed opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię, co nastąpi w marcu.

Skutkiem powstania strefy wolnego handlu będzie na przykład zniesienie cła w wysokości 10% na japońskie samochody oraz oclenia w wysokości 3% części samochodowych produkowanych w Japonii. Japończycy uchylą natomiast cło na produkowane w UE sery o wysokości 30% czy cło na wina, którego wysokość sięgała 15%.

Czytaj także: Putin zaproponował Japonii podpisanie traktatu pokojowego bez warunków wstępnych

reuters.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply