Spełniły się zapowiedzi mówiące, że Polska stanie się w tym roku największym importerem towarów z Ukrainy. Oficjalne dane za pierwszy kwartał świadczą, że najwięcej towarów Ukraina wysłała właśnie do naszego kraju.

Jak zauważono w poniedziałek na rządowej stronie kampanii Ukraine Now na Facebooku, Polska w pierwszym kwartale tego roku przegoniła Rosję i stała się największym importerem towarów z Ukrainy. Według ukraińskiej Państwowej Służby Fiskalnej Ukraina wyeksportowała do Polski towary warte 818 mln dolarów, podczas gdy towary wysłane do Rosji były warte 759 mln dolarów.

Trzecim największym partnerem handlowym dla Ukrainy jest Egipt, który kupił od tego kraju towary o wartości 652 mln dolarów. W pierwszej piątce są jeszcze Chiny (640 mln dolarów) i Turcja (638 mln dolarów). Ogółem Ukraina wyeksportowała w I kwartale br. towary na sumę 12,3 mld dolarów, o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2018. 5,27 mld dolarów z tej sumy przypadało na państwa UE (o 5 proc. więcej niż rok temu).

Ukraiński eksport do UE rośnie nieprzerwanie od 4 lat. Odwrotna sytuacja występuje w handu z Rosją – od 2014 roku eksport ukraińskich towarów do tego kraju spadł ponad 4-krotnie. Tylko w I kwartale tego roku zmniejszył się o 11 proc.

W ukraińskim eksporcie dominują produkty przemysłu metalurgicznego (2,8 mld dolarów), produkty pochodzenia roślinnego (2,4 mld dolarów) oraz maszyny i urządzenia (1,1 mld dolarów).

Jak pisaliśmy, w ubiegłym roku ukraiński eksport do Polski wzrósł o prawie 20 proc. Takie tempo dawało podstawy do prognozowania, że Polska stanie się w tym roku dla Ukrainy największym partnerem handlowym.

Kresy.pl / Ukraine Now / Espreso

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    W myśl zasady: „Na złość mamie (tu czytaj Rosji) odmrożę sobie uszy (tu czytaj bezwarunkowo wspieram zbrodniczego bankruta) polskojęzyczni zalewają rodzimy rynek bezwartościowym, pozbawionym jakości syfem. Dodatkowo, narażają Naród polski na spożywanie szkodliwej dla zdrowia żywności (banderowskie środki ochrony roślin to trujący syf nie spełniający norm europejskich). Reasumując: wydają miliardy z kieszeni polskiego podatnika na zakup badziewia i są z tego dumni !! Żenada… Nie zapomnę im tego podczas wszystkich nadchodzących wyborów.