Ukraiński eksport do Polski wzrósł w ubiegłym roku o prawie 20 proc. Jeśli takie tempo utrzyma się, jeszcze w tym roku Polska stanie się największym odbiorcą ukraińskich towarów – napisała w piątek Europejska Prawda powołując się na komunikat ukraińskiego urzędu statystycznego – Derżstatu.

Ukraina wyeksportowała w 2018 roku towary o wartości 47,34 mld dolarów. Stanowiło to wzrost o 9,4 proc. w stosunku to roku 2017. Ekonomiczna Prawda odnotowuje, że tempo wzrostu wartości ukraińskiego eksportu nieco spadło. W 2017 roku wynosiło ono aż 19 proc.

Największym odbiorcą ukraińskiego eksportu w 2018 roku była Rosja, która kupiła od Ukrainy towary o wartości 3,65 mld dolarów. Ukraiński eksport do Rosji jednak jest coraz mniejszy – 2018 roku spadł o 7,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Rośnie natomiast wartość eksportu Ukrainy do Unii Europejskiej, a w niej – do Polski. Kraje UE kupiły w ubiegłym roku od Ukrainy towary o wartości 20,15 mld dolarów (wzrost o 15 proc.). Udział UE w całości ukraińskiego eksportu wynosi już 42,6 proc. W 2017 roku było to 40,5 proc. Najwięcej w UE od Ukrainy kupuje Polska – w 2018 roku były to towary o wartości 3,25 mld dolarów. Eksport Ukrainy do Polski wzrósł aż o 19,6 proc. Jeśli takie tempo utrzyma się, jeszcze w tym roku Polska prześcignie Rosję i stanie się największym odbiorcą ukraińskich towarów – zauważa Ekonomiczna Prawda.

Wśród pozostałych największych klientów Ukrainy w UE były Włochy (2,62 mld dolarów, wzrost o 6,5 proc.) i Niemcy (2,2 mld, 25,9 proc.). Jedynymi krajami w UE, które mniej importowały z Ukrainy, są Litwa (spadek o 8,4 proc.) i Szwecja (spadek o 9,3 proc.).

Na uwagę zasługuje spadek ukraińskiego eksportu do Turcji (o 6,6 proc. do 2,35 mld dolarów) i do Indii (o 1,3 proc. do 2,17 mld dolarów). Eksport do Chin wzrósł o 7,9 proc. do 2,2 mld dolarów.

W tym samym czasie Ukraina importowała towary za 57,14 mld dolarów, a więc posiada deficyt w handlu zagranicznym towarami w wysokości 10 mld dolarów. Deficyt ten odnotowała także w handlu z Polską, ponieważ ze statystyk Derżstatu wynika, że w ub. roku polski eksport na Ukrainę wyniósł 3,63 mld dolarów (wzrost o 5,2 proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

[AKTUALIZACJA 15.02.2018: powyższe statystyki nie obejmują handlu usługami.]

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina bije rekordy w eksporcie owoców i warzyw

Kresy.pl / Ekonomiczna Prawda / ukrstat.gov.ua/
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz