W drugim kwartale bieżącego roku import państw Unii Europejskiej z Rosji osiągnął rekordowo niski poziom, jak wynika z odczytu Eurostatu.

W czerwcu całkowita wartość dóbr importowanych z Rosji przez państwa UE spadła do poziomu 2,47 mld euro – najniższej miesięcznej kwoty od stycznia 2002 r., gdy Eurostat, oficjalny urząd statystyczny UE, zaczął publikować tego rodzaju dane. Oznacza to, że import dóbr z Rosji do wspólnoty spadł między pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku o 16 proc., podał litewski nadawca publiczny LRT.

Czerwcowy wynik następuje po kwietniu i maju, w których odnotowano drugi i trzeci najniższy miesięczny import rosyjskich dóbr, odpowiednio o wartości 2,66 mld euro i 2,89 mld euro.

Eksport odnotował w drugim kwartale podobnie gwałtowny spadek – o 9,5 proc., osiągając wartość 2,43 mld euro w czerwcu, najniższą kwotę od stycznia 2003 r. i trzecią najniższą w historii szacunków.

Gwałtowny spadek importu z Rosji nastąpił po rozpoczęciu przez nią zbrojnej iwnazji na Ukrainę na dużą skalę, który tuż po niej, w marcu 2022 r. osiągnął rekordowo wysoki poziom 23,5 mld euro. Od tego miesiąca gwałtowny spadek trwał do marca roku 2023 r., kiedy import z Rosji do UE była wart już tylko 4,1 mld euro, co wiązało się z sankcjami oznaczającymi wstrzymanie się z zakupami rosyjskich surowców energetycznych.

Od tego czasu dynamika spadku wwozu z Rosji do UE jest już dużo mniejsza.

Dane Eurostatu pojawiają się w kontekście podnoszony przez niektórych polityków i analityków w UE obaw, że sankcje są omijane. Handel między krajami europejskimi a krajami Azji, Kaukazu i Bliskiego Wschodu odnotowuje gwałtowny wzrost właśnie od 2022 r.

Aleksandr Koliandr z Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPS) zauważył, że w latach 2021–2023 eksport UE do Uzbekistanu wzrósł prawie dwukrotnie (z 2,30 mld euro do 4,35 mld euro), sprzedaż towarów do Armenii wzrosła prawie trzykrotnie (z 757 mln euro do 2,16 mld euro), a eksport do Kirgistanu wzrósł ponad dziesięciokrotnie (z 263 mln euro do 2,73 mld euro). „Udowodniono, że Rosja jest w stanie obejść sankcje, handlując z krajami trzecimi” — powiedział analityk, dodając, że także kraje niebędące byłymi członkami Związku Radzieckiego, takie jak Chiny i Turcja, mogą również stanowić kluczowe szlaki obejścia sankcji.

Czytaj także: Litwa rozszerza swoje sankcje wobec Rosji

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply