Władze Białorusi przygotowały zmianę godła państwowego

Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi przygotowało projekt ustawy zmieniający godło państwowe. Zmiany są graficznie niewielkie ale symboliczne.

O planach zmiany białoruskiego godła napisał w czwartek portal białoruskiej sekcji Radia Wolna Europa – Radio Svaboda. Opublikował on też grafikę przedstawiającą nowy model godła Republiki Białoruś. Wynika z niego, że zachowuje ono swój radziecki projekt „odziedziczony” jeszcze po Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Zmieniona została tonacja barw i kontury szczegółów godła takich jak kłosy, wieńcząca je czerwona gwiazda czy kontury granic państwowych w centrum godła.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Uwagę zwraca najbardziej inna zmiana graficzna. Zmieniony został występujący w białoruskim godle wizerunek kuli ziemskiej. W obecnym, jeszcze radzieckim modelu, glob przedstawiony jest w ten sposób, że obrazuje znaczną część terytorium ZSRR czyli obecne terytorium Rosji. W nowym modelu glob przedstawiony jest w ten sposób, że w centrum wizerunku znajduje się terytorium Białorusi.

Służba prasowa białoruskiego Ministerstwa Sprawiedliwości twierdzi, że zmiany wprowadzane są pod wpływem samych obywateli, którzy wysyłali do władz liczne sugestie skorygowania obecnej symboliki państwowej.

Obecne godło państwowe Republiki Białoruś zostało wprowadzono w 1995 r. na mocy referendum. Projekt godła, a także flagi wzorowanych na symbolice radzieckiej zaproponował Aleksandr Łukaszenko, który był przeciwnikiem godła ze starolitewską Pogonią oraz flagi biało-czerwono-białej. Koncepcję zmiany symboliki państwowej na wzorowaną na radzieckiej poparło w głosowaniu 75,1 proc. spośród 4,8 mln obywateli, którzy odpowiedzieli na referendalne pytanie.

Czytaj także: Rosyjski politolog twierdzi, że projekt integracji z Białorusią był straszakiem

svaboda.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz